077-9975619

לייעוץ והזמנות התקשרו

077-9975619
  מידע למטייל אודות יעדי הטיולים המאורגנים ומקומות הביקור המרכזיים

  מידע למטייל - טיול מאורגן לגיאורגיה וארמניה

     

  על קצה המזלג אודות ערים ומקומות מרכזיים בהם נבקר במהלך הטיול המאורגן לגיאורגיה וארמניה 

   

  טביליסי (Tbilisi) 

  טביליסי היא עיר הבירה של גיאורגיה והיא מהווה את המרכז הפוליטי, הכלכלי, התרבותי והחברתי של המדינה. זוהי עיר עתיקה ומרתקת אשר החלה להתגלות לתיירים רק בשני העשורים האחרונים. מיקומה, על המעבר בין היבשות אסיה ואירופה, ובאמצע הדרך בין הים הכספי לים השחור, הפכוה לצומת דרכים חשוב. דרכי המסחר המרכזיות שעברו כאן גרמו להיותה לעיר החשובה ביותר בקווקז, עובדה שמשכה את תשומת ליבם של שליטים רבים. העיר נכבשה לא פחות מ 20 פעמים במהלך 1500 שנות קיומה וכל שליט הותיר את חותמו על העיר ועל המראה שלה. כיום זוהי עיר קווקאזית מחוספסת עם מרכז עתיק ומורשת היסטורית עשירה לצד השפעות סובייטיות (מהן גיאורגיה משתחררת בהדרגה מאז יציאתה לעצמאות בשנת 1991(. לאחר המלחמה האחרונה בין גרוזיה לבין רוסיה (2008), הואצו מאמצי הפיתוח של העיר והיא מקבלת מימד נוסף של מודרניות ומערביות. לתייר לא נותר אלא להתפעל מהאופן שבו מתמזגים העתיק והחדש, המזרח והמערב, כיאה לצומת החשוב בו נמצאת טביליסי. 

   

  מצחטה (Mtskheta) 

  לעיר מצחטה יש חשיבות היסטורית, לאומית ודתית עבור העם הגיאורגי. זו הייתה בירתה הקדומה של ממלכת גיאורגיה עד שהועברה לטביליסי במאה החמישית לספירה. מצחטה היא המרכז הדתי של גיאורגיה ברציפות מאותו היום בו קיבלה האומה הגיאורגית על עצמה את הנצרות לפני כמעט 1700 שנים. כיאה לבירה הרוחנית של גיאורגיה, כמה מן הכנסיות העתיקות והחשובות ביותר בגיאורגיה נמצאות במצחטה. בראשן קתדראלת סווטיצ'חובלי, אשר ראשית ימיה נעוצים עוד במאה הרביעית לספירה. זהו גם מקום מושבו של הפאריארך האורתודוכסי וצמרת הכנסייה הגיאורגית. מצחטה נמצאת במיקום מרהיב על מפגש הנהרות מטקווארי וארגווי הנראה היטב מכנסיית ג'ווארי, אשר נמצאת על גבעה נישאת מעל העיר.

   

  אנאנורי (Ananuri) 

  אחד מהאתרים היפים ביותר על "הדרך הצבאית" היא מצודת אנאורי. מצודה יפה זו נישאת גבוה מעל אגם ז'ינוואלי, ומספקת נוף מרהיב מאין כמותו על האגם וסביבותיו. המצודה נבנתה במאה ה-17, כאשר האגם עוד לא היה כאן. אגם ז'ינוואלי הוא אגם מלאכותי, אשר נוצר כתוצאה מבנייתו של סכר הידרואלקטרי בשנת 1986. עובדה זו לא הפריעה לגיאורגים להפליג בדימיונם ולברוא אגדה אשר על פיה האגם נוצר מדמעות הנתינים הגאורגים על מותו של יורש העצר, בנה של מלכתם האהובה תמר, המלכה אשר שלטה בממלכה לפני 800 שנים. המצודה הציורית היא דוגמא נפלאה לארכיטקטורה גיאורגית והיא שימשה את שושלת ארגווי, שושלת פיאודלית אשר שלטה באזור זה מאות שנים. הקרבות בין האצילים הפיאודלים באזור הביאו לניסיונות כיבוש של המצודה, ובשנת 1739 היא נכבשה ונשרפה ומשפחת האציל מבית ארגווי נרצחו.

   

  הדרך הצבאית 

  הדרך הצבאית היא דרך עתיקה המתפתלת לאורך של 200 קילומטרים בהרי הקווקאז ומקשרת בין אסיה שבמזרח לבין אירופה שבמערב ובין צפון הקווקאז ודרומו. הדרך הצבאית מתחילה בטביליסי וסופה בעיר הרוסית וולאדיקווקז. דרך עתיקה זו נזכרת בכתבים מן המאה הראשונה אז כונתה "הדרך למעבר דריאל", מעבר חשוב בהרי הקווקאז אשר השליטה עליו חשובה למי שמבקש לשלוט באזור כולו. על אף חשיבותה הרבה לאורך ההיסטוריה ולמרות הרחבתה על ידי הסובייטים, הדרך הצבאית עדיין קשה לעתים ועוברת באזורים נידחים ובתוליים. נסיעה על הדרך הצבאית מספקת נופים מרהיבים של נהרות על פניהם היא עוברת , עמקים פוריים והרים גבוהים ומרשימים. 
   

  גודאורי (( Gudauri 

  הכפר גודאורי נמצא על "הדרך הצבאית" ברום של 2200 מטרים כמעט. זהו כפר נופש על מורדות רכס ההרים הקווקאזי. בימי החורף זהו אתר סקי והלי-סקי, טיול מוסק באמצעות הליקופטר המאפשר מבט נדיר על ההרים הגבוהים וטייס בין פסגותיו. בימי הקיץ זהו בסיס נוח לטיולי טבע בהרים.

   

  קאזבגי (Kazbegi) 

  העיירה השקטה קזבגי שוכנת במקום ציורי ואסטרטגי בצפון גיאורגיה, כ-10 קילומטרים מהגבול הרוסי. העיירה יושבת בתוך עמק מוקף בהרים גבוהים והיא משמשת לנקודת מוצא למטיילים המבקשים לטייל באזור. מכאן ניתן לראות היטב את הר קזבק המושלג, זהו הר געש רדום המכונה בפי הגיאורגים דווקא "הר הקרחון" בשל צחיחותו. מסורת מקומית מספרת שלכאן נקשר פרומותיאוס על ידי האלים משום שגנב מהם את האש במטרה להביאה אל האנושות.

    

  גורי (Gori) 

  העיר גורי היאעיר עתיקה שנכבשה, נהרסה ונבנתה מספר רב פעמים. למרבה הצער, תקופת הכיבוש הסובייטי, הותירה בגורי מבנים כעורים אשר נטלו ממנה כל סממן לעתיקותה. כיום גורי היא עיר סתמית משהו ועם זאת כמעט כל מי שמבקר בגיאורגיה מגיע לכאן. הסיבה לכך היא העובדה שגורי היא עיר הולדתו של יוסיף ויסאריונוביץ' ג'וגאשווילי, הידוע יותר בשם סטלין. כצפוי, ניתן למצוא בעיר מוזיאון המתעד את ימי חייו מלידתו ועד מותו, את בית משפחתו הקטן השמור בחצרו של המוזיאון ואיך לא, פסל גדול של הרודן. הפסל אגב, הוסר בשנת 2011, בתמיכת רוב תושבי המקום.

   

  מערות אופליציחה (Uplistsikhe) 

  עיר המערות אופליציחה היא אחד מן האתרים המיוחדים והמסקרנים ביותר בגיאורגיה. בשנת 1957 גילו כאן הארכיאולוגים עיר שלמה בסלע ומתחת לאדמה. כאשר הם הגיעו לכאן, ניתן היה לראות רק כמה פתחים של מערות, אך ככל שהתקדמה החפירה הם חשפו עדויות לעיר גדולה שבשיאה הגיעה ל 20,000 תושבים. נמצאו עדויות לכך שההתיישבות הראשונה במקום הייתה כבר לפני למעלה מ 3000 שנים. במאה הרביעית לפני הספירה שימשה העיר כמרכז פוליטי, תרבותי ודתי במשך יותר מ 700 שנים עד למאה הרביעית לספירה. מכאן הלכה העיר ושקעה אך שוב פרחה ושגשגה והגיעה לשיא פריחתה לפני כ 1000 שנים. כיום ניתן לראות באתר את השער הראשי, תיאטרון מהמאה ה-1, מקדש פגאני מהתקופה שקדמה לנצרות, מתחמי מגורים, כנסיות, מערכות ניקוז ועוד. אונסק"ו הכירה באתר זה כאתר מורשת עולמי בשל ייחודו ובעיקר בשל האופי האותנטי שבו השתמרו הממצאים.
   

  קוטאיסי (Kutaisi) 

  קוטאיסי היא עיר ירוקה ויפה השוכנת לאורך שתי גדות נהר ריוני. זוהי העיר השנייה בגודלה בגיאורגיה ומקום מושבה של הקהילה היהודית הגדולה ביותר במדינה. עד לגל העלייה הגדול שבו עלו מרבית יהודי גיאורגיה לארץ, שכנו כאן למעלה מ 20,000 אלף איש. כיום חיות כאן משפחות בודדות של יהודים. מרכז החיים של הקהילה היהודית הוא ברובע היהודי והעתיק המכונה מצוואנה קוואווילה, שפירושו פרח ירוק. לאורך הרחוב המרכזי, המרוצף באבנים, נמצאים שלושה בתי כנסת והמפורסם שבהם הוא בית כנסת בן שתי קומות עם חזית מרשימה המזכירה את בית המקדש.

   

  גלאטי (Gelati) 

  מנזר גלאטי, שפירושו מנזר הבתולה, שוכן על גבעה גבוהה ומיוערת וממנה ניתן לצפות על נופיו המרהיבים של האזור. זהו מתחם אשר נבנה בשנת 1106 על ידי המלך הגיאורגי דוד, הידוע בכינויי דוד הבנאי. שנים רבות שימשה במקום אקדמיה אשר הייתה למרכז האינטלקטואלי של גיאורגיה. מדענים, אנשי רוח, פילוסופים, תיאולוגים ואנשי מדע מפורסמים הגיעו לכאן ללמוד וללמד. תקופה זו הייתה הפתח לימים של פריחה ספרותית אשר הגיעה לשיאה בימיה של המלכה הנערצת תמר. קברו של המלך דוד, היוזם ובונה המקום, נמצא בכניסה הדרומית למנזר שעדיין פעיל. גם האקדמיה ממשיכה וקולטת תלמידים חדשים מידי שנה ופועלת כבית ספר תיאולוגי.

    

  בורג'ומי (Borjomi) 

  בורז'ומי היא עיירת תיירות, נופש ומרפא הידועה בזכות המים המינראליים שלה, להם, כך אומרים, סגולות מרפא. העיר נוסדה בראשית המאה ה-19 לאחר שכמה חיילים רוסיים עקבו אחר רעש פכפוך המים וגילו מעין ממנו נובעים מים חמים. שמועה אודות סגולות המרפא של המים הביאו את הנציב העליון של הקווקאז לטרוח ולהביא לכאן את ביתו, קתרינה. משנרפאה ממחלתה, העניק למעיין את שמה "מעיין קתרינה". במקום הוקמה עיירת נופש אשר קרצה לעשירים ולאריסטוקרטים רוסים רבים. לאחר נפילתה של ברית המועצות פחת משמעותית זרם התיירים לכאן והעיירה ירדה מגדולתה. ואולם המלונות, המסעדות, המים המינראליים ומיקומה הנהדר בשמורת טבע יפהפייה הופכים אותה למקום אטרקטיבי לתיירים.

   

  באקוריאני (Bakuriani) 

  העיירה באקוריאני ממוקמת באזור יפהפה בו ההרים הגבוהים מיוערים בצפיפות. בתקופה שבה גרוזיה הייתה חלק מברית המועצות, היה במקום אתר סקי שוקק חיים אך כיום מרבית התושבים מתפרנסים מחקלאות וחלקם מתיירות וחיים חיי כפר שלווים.

   

     
  מערות וארדזיה (Vardezia) 

  מתחם המערות וארדזיה הוא אתר מרתק ויוצא דופן אשר נבנה על ידי המלך גיאורגי השלישי לפני כ 850 שנים. זוהי עיר שלמה, הבנויה בתוך הסלע לגובה של 13 קומות. האגדה מספרת שהשם ניתן למקום בעקבות אירוע שהתרחש בעת שהמלך חיפש את ביתו תמר. הוא שלח את בני המשפחה לתור אחריה ואז נשמע קולה מהמערות:: "אק ואר דזיה" (שפירושו – אני כאן דוד). מכאן דבק השם במקום ומאז הוא מכונה וארדזיה. משבגרה תמר, היא הפכה למלכה אהובה ונערצת. בימיה הפכה העיר למרכז דתי ורוחני אשר בו התגוררו כ 2000 נזירים. אלו היו ימי הזוהר של עיר המערות וארדזיה ובה שכנו 50 אלף איש! במערות ניתן לראות היום פרסקאות מרשימות, כנסיות, מבני מגורים ואפילו מנהרות אשר נחצבו מתוככי ההר ויוצאות אל הנהר.

   


  מצודת חרטביצי (Khertvisi) 

  מצודת חרטביצי היא אחת מן המצודות העתיקות ביותר בגיאורגיה והיא נבנתה לראשונה במאה השנייה לפסה"נ. על פי האגדה אלכסנדר מוקדון הרס אותה והחריבה, אך אין לכך כל ביסוס ארכיאולוגי או היסטורי. המצודה המרשימה הנראית היום נבנתה במאה ה-14 ובה ניתן לראות עד היום מנהרות מעבר המובילות ממנה אל ערוץ הנחל. האגדה מספרת שהמלכה הנערצת תמר ערכה תחרות בקרב בנאי הממלכה כדי לבחון מי בונה את המגדל הטוב ביותר. התחרות הצטמצמה לסתת אבן מוערך ולשולייתו. השוליה התעלה על אדונו וזה קפץ מן המגדל אל מותו. הוא שופד על הסכין שהייתה בחגורתו.

   


  גיאומרי (Gyumri) 

  גיאומרי היא בירתו של חבל שיראק אשר בצפון מערב ארמניה. מתגוררים בה למעלה מ160,000 איש והיא העיר השנייה בגודלה בארמניה, אחרי ירוואן הבירה. גיאומרי היא עיר עתיקה בעלת אתרים היסטוריים וארכיטקטורה ייחודית. היא הושפעה מסגנון הבנייה שהיה נהוג ברוסיה במאה ה-19 ושילבה בו נגיעות מקומיות אשר הפכו את המבנים לייחודיים למקום. למרבה הצער, העיר ניזוקה קשות ועמה אתרים היסטוריים שונים ברעידת אדמה אשר פקדה את האזור בשנת 1988. מאז, שוקמה העיר וגיאומרי שבה לפרוח ולשמש מרכז תרבותי, מסחרי, לימודי וכלכלי. העיר הייתה ידועה בתור המקום שבו צמחו התיאטרון והאופרה הארמניים. בפעם הראשונה אשר בה הושמעה אופרה בארמניה זה היה כאן. גיאומרי היא המקום בו נוסד בית האופרה הראשון בארמניה בשנת 1923.

   


  אשטראק (Ashtarak) 

  אשטראק היא אחת מן הערים העתיקות והחשובות בארמניה ובה כמה אתרים היסטוריים מרתקים. האתר המפורסם ביותר באשטראק היא הכנסייה העתיקה והצנועה קארמראבור. הכנסייה נבנתה במאה ה-7 והאגדה מספרת שהיא נבנתה כדי להנציח אחת משלוש אחיות אשר היו מאוהבות באותו הגבר - הנסיך סארגיס. האחיות היפות אהבו אחת את השנייה והיו נאמנות זו לזו. שתי האחיות הגדולות החליטו לשחרר את אחותן הצעירה ושמו קץ לחייהן בקפיצה אל התהום. הבכורה לבשה שמלה אדומה והשנייה לבשה שמלה כתמתמה, בצבע משמש. כאשר הדבר נודע לאחות הצעירה, היא לא יכלה לכבוש את צערה, לבשה שמלה לבנה וצללה לתהום והצטרפה לאחיותיה. סארגיס החליט להתנזר והוא הקים במקום שלוש כנסיות קטנות אשר מנציחות את הצבע של שמלותיהן. הכנסייה שהשתמרה בצורה הטובה ביותר היא קארמראבור, אשר משמעותה: אדמדמה. הכנסייה נבנתה כנראה במאה ה-7 ולצידה נמצאות אחיותיה הכנסייה המשמשית (כתמתמה) שנבנתה במאות ה 13-14 והכנסייה הלבנבנה, הקדומה מביניהן אשר נבנתה במאות ה 5-6.מבחינה תעשייתית ומסחרית ועיקר התעשייה בה מתמקדת בתעשיית המזון. אגדה מספרת ששלוש אחיות גרו באשטאראק ושלושתן התאהבו באותו הבחור, הנסיך סארגיס.

   


  אמברד (Amberd) 

  מצודה אמברד שוכנת על מעין משולש מצוקי בגובה של 2300 מטרים מעל פני הים. משני צידיה יש הגנה טבעית – מצוקים דרמטיים ומן הצד השלישי חומה בצורה. פירוש השם אמברד הוא "מבצר בעננים" ואכן, בשל גובהה, המבצר מעוטר בעננים. אמברד היא אחת מן המצודות הפיאודליות הבודדות שנשתמרו בארמניה ומאז שנוסד נכבש ונהרס מספר פעמים. במקום ניתן למצוא מספר ממצאים היסטוריים כגון בית מרחץ מן התקופה הרומית, כנסייה וביצורים ואף הנוף המרהיב אשר נשקף מן המצודה הוא גולת הכותרת של הביקור כאן.

    

  ירוואן (Yerevan) 

  ירוואן, בירתה של ארמניה, היא העיר הגדולה והחשובה במדינה. ראשיתה עוד במאה השמינית לפני הספירה, עם בניינה של עיר מבצר בשם אריבוני. העיר נוסדה על ידי האשורים בשל מיקומה הגיאוגרפי האטרקטיבי. במהלך ההיסטוריה רבת השנים של העיר, היא נכבשה מספר רב של פעמים על ידי שליטים אשר זיהו את הפוטנציאל שבמיקומה. ירוואן שבה והפכה להיות בירת ארמניה כאשר ברית המועצות התפרקה והמשטר הסובייטי נגוז. על אף עתיקותה, הפכה ירוואן ברבות השנים לעיר מודרנית ותוססת, עם חיי לילה ותרבות עשירים. העיר, אשר שוכנת על גדותיו של נהר הרזדאן, היא עיר נעימה ומזמינה לתיירים. במרחק מתנוסס לו בגאווה מושא כיסופיהם של הארמנים – ערס מורשתם – הר האררט אשר היה חלק מן המולדת ההיסטורית וכיום נמצא בתורכיה.


  גארני (Garni)

  מקדש גארני הוא אחד מאתרי החובה בארמניה. הוא ממוקם בנקודה יפהפייה – על מישור מחודד מעל קניון גארני המפורסם. מיקומו המרהיב מספק לו הגנה טבעית משלושה עבריו והנופים ממנו מרשימים למדיי. מקדש גארני נבנה במתכונת הלניסטית על ידי המלך טירדאת במאה ה-3, והוקדש לאלת השמש מיטרה. באותם ימים הייתה ארמניה מושפעת מהדת הפרסית הקדומה וכן מן הדת הרומית, רק מאוחר יותר התנצר המלך טירדאת ויחד אתו, העם הארמני כולו. בסמוך למקדש, נבנה בית מרחץ יפה אשר בו ניתן לראות רצפת פסיפס מושקעת עם כתובת מעניינת: "עבדנו ולא שילמו לנו". לאחר התנצרותה של ארמניה נבנתה במקום גם כנסייה. במקום זה, סמוך למקדש, נרצח המלך טירדאת ובני משפחתו על ידי בני משפחה אחרים – חתנו ואחיינו.


  מנזר גגארד (Geghard)

  גגארד הוא מנזר מרשים ומיוחד אשר חלקו נחצב במערות בסלע וחלקו נבנה באבן. סביב המנזר פזורים צלבי אבן מעוטרים (חצ'קארים) ולידו נמצאים מפלי מים יפים המוסיפים לקסמו של המקום. ראשית ימיו של המקום מתוארכים לימים שקדמו לנצרות אך המבנה שנראה כיום נבנה לפני כ 1000 שנים. שמו הראשון של המנזר היה "מנזר המערות" אך הוא שונה ל"מנזר החנית". על פי המסורת הארמנית, במנזר זה נשתמרה החנית המקורית אשר באמצעותה ניקב חייל רומי את ריאתו של ישו, מיד בתום הצליבה. מנזר גגארט הפך לאחד מן המרכזים הרוחניים החשובים בארמניה והחנית שהוחזקה כאן במשך מאות רבות של שנים, נמצאת היום במוזיאון שבקתדראלת אצ'מיאדזין.

   

  אצ'מיאדזין (Echmiadzin)

  פירוש השם אצ'מיאדזין הוא "התגלות" ולעיר יש חשיבות דתית עצומה לארמנים. זהו המקום אשר על פי הנצרות הארמנית התגלה ישו אל הקדוש גריגור הידוע בכינוי "גריגור המאיר" והוא שהנהיג את ארמניה להתנצרות המונית בשנת 301. בכך הפכו הארמנים לעם הראשון אשר קיבל עליו את הנצרות. באצ'מיאדזין, או בשמה הרשמי, ואראשפאט, יושב הקתוליקוס, הדמות הדתית הבכירה ביותר בכנסייה הארמנית ומי שעומד בראשה. המבנה החשוב ביותר בעיר הוא קתדראלת אצ'מיאדזין והיא נחשבת לקתדראלה העתיקה בעולם. זוהי כנסייה גדולה ומרשימה והיא נכנסה לרשימת הכבוד של אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בשנת 2000. במוזיאון הכנסייה ניתן לראות שרידים של הצלב האמיתי עליו נצלב ישו וחפצי קדושה נוספים. באצ'מיאדזין זכו שתי כנסיות נוספות להכרה על ידי אונסק"ו. כנסיית הקדושה גאינה וכנסיית הקדושה ריפסימה, שהן מעט מאוחרות יותר ונבנו במאה השביעית. הכנסיות הללו מנציחות שתי אחיות, אשר העדיפו למות מות קדושים ולא להמיר את דתן הנוצרית לפגאנית.

   

   חור ויראפ (Khor Virap)

  חור ויראפ פירושו "החור העמוק" וזהו אתר חשוב לנוצרים הארמנים ומוקד עלייה לרגל. המקום קשור בסיפור מעניין אודות גריגור המאיר, אשר פעל בחצרו של המלך והיה מעוזריו. הוא החל להתעניין בנצרות, דת חדשה שטרם התפשטה בארמניה, התעניינותו זו הובילה להתנצרותו. המלך, טירדאת השלישי, אשר אסר על הפצת הנצרות, גילה כי גריגור המרה את פיו. גריגור הושלך אל הבור עמוק ללא מזון או משקה בתקווה שהפושע ימצא את מותו במהרה. כעבור 13 שנים, חלה המלך ובחלומו נתגלתה לו העובדה שרק גריגור יכול לרפאו. המלך ששלח לבדוק את ה"חור" נדהם לגלות שגריגור חי. בדיעבד נודע שאחת מחסידותיו נהגה להגיע מדי לילה ולהבריח אליו מים ומזון. כאשר התגשם החלום וגריגור ריפא את טירידאת, התנצר המלך ועמו העם הארמני כולו. המנזר ציורי ממש ונישא מעל מישור רחב ידיים, הנוף שנשקף מכאן מרהיב וגולת הכותרת היא הר האררט שנראה מכאן במלוא תפארתו.

   

   הכפר ארני (Areni)

  הכפר ארני שוכן על גדת נהר ארפא ונמצא בעמק הגפנים של ארמניה. הוא ידוע בעיקר בזכות תעשיית היין הנהדרת אשר התפתחה בו. המסורת המקומית מספרת על כך שנוח ובניו נטעו כאן את כרם הענבים הראשון לאחר המבול. את העובדה הזו כמובן לא ניתן היה לאשש או להפריך עד לפני חמש שנים, עת נערכה כאן חפירה ארכיאולוגית מרתקת אשר העלתה את ארני על מפת העולם ונתנה חותמת למסורת עתיקת השנים של ייצור היין. הארכיאולוגים גילו כאן גת בת 6100 שנים! ענבים ושאריות של יין מאותה תקופה ולקינוח גם סנדל עור בן לא פחות מ 5,500 שנים. התגליות הללו כשלעצמן מציתות את הדמיון ומעוררות את החשק לבקר בארני אך גם היין המשובח אשר הביא לפרסומו של האזור כולו הוא אבן שואבת לתיירים.


  נוראוונק (Noravank)

  מנזר נוראוונק הוא אחד מאתרי התיירות המרהיבים ביותר בארמניה. הוא שוכן בקניון יפה ודרמטי ולמולו מצוקים אדומים. אי אפשר להתכחש ליופיו של המנזר אך המיקום שבו הוא נבנה, הוא גולת הכותרת. פירוש השם נוראוונק הוא "מנזר חדש", מה שנכון היה לתקופה אשר בה הוא נבנה, לפני כמעט 800 שנים. מתחם המנזר מורכב למעשה ממספר מבנים כאשר המרשים שבהם הוא כנסיית סנט אסטווטסטין בעלת שתי הקומות. האדריכל הארמני המפורסם מומיק הוא שבנה אותה וזו הייתה האחרונה שביצירותיו. נואוונק שימש כמרכז רוחני במאות ה 13 וה 14 וכאן התקבלו החלטות חשובות אשר השפיעו על האזור כולו. כאן ישב הבישוף וגם בני משפחת האצולה אורבליאן.

  )Yeghegisיגאגיס ( 

  יגאגיס הוא בית עלמין יהודי יוצא דופן. הוא התגלה במקרה בשנת 1996, כאשר הבישוף אברהם מקרטציאן יצא מן הכפר יגאגיס לכיוון הנחל כדי לחפש מים נקיים. באותו היום מפלס המים של הנחל היה נמוך ולעיניו התגלה מחזה מוזר: בית קברות בצבץ מן המים. הבישוף הסקרן החל לחקור את האזור ומצא מצבות נוספות עליהן ראה כיתוב מוזר אותו התקשה להבין. הוא התייעץ עם רופא שיניים שהכיר, וזה, שהיה יהודי, מיד זיהה את האותיות העבריות. הבישוף הנרגש החל לצלם את האתר ושלח את ממצאיו אל האוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר עונת חפירות שהתקיימה במקום התבהרה מציאות מרגשת – במקום זה הייתה קהילה יהודית משגשגת במאות ה- 13 וה 14. זוהי עדות יחידה הפותחת צוהר לתקופה אלומה בתולדות יהודי ארמניה.

    

  ימת סוואן (Sevan) 

  ימת סוואן היא ללא ספק אבן חן כחולה ומיוחדת, "הפנינה של ארמניה" נוהגים לכנותה. זהו האגם הגדול ביותר בארמניה ואחד מן האגמים הגבוהים בעולם. הוא נמצא ברום של 1900 מטרים מעל פני הים והוא ניזון מ 28 נחלים אשר נשפכים לתוכו. בימי הקיץ החמים הופך אגם סוואן לאתר תיירות ונופש להמוני אנשים, מקומיים ותיירים, אשר מגיעים לכאן כדי לבלות באחד מ 160 אתרי הנופש שלחופיו. סביב ימת סוואן ניתן למצוא מנזרים וכנסיות, אשר המפורסם ביותר הוא מנזר סבנבנק שבחופו הצפון – מערבי. המנזר נבנה על אי במקור אך בעקבות ניצול בלתי מושכל של המים על ידי תחנות כוח, ירד מפלס המים באגם באופן משמעותי והאי הפך לחצי אי. העניין האקולוגי של אגם סוואן הוא נושא בוער והנושאים הסביבתיים הקשורים בו, לדוגמה, דג הטרוטה אשר הפך לאחד מסמליו של האגם, עולים לכותרות לעתים קרובות.

   

   

   

   

  חפש טיול
  דלג על צור קשר

  יש לך שאלות נוספות ?

  השאר פרטים ואחד מיועצי הטיולים שלנו יחזור אליך
  checked
  דלג על מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?

  מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?


  • מסלולי טיול מלאים וגדושים

  • ימי טיול המנוצלים באופן מירבי

  • ללא סיורי בחירה בתשלום נוסף

  • קבוצות קטנות ואיכותיות

  • רמה גבוהה של שירותי תיירות

  • תמורה גבוהה ביחס למחיר

  • תכנון מוקפד על כל פרט

  • טיסות בחברות תעופה אמינות

  • הדרכה ברמה גיאוגרפית

  • בקרת איכות קבועה ומתמדת

  • ניסיון רב שנים עם אלפי מטיילים

  דלג על המסלולים שלנו דלג על בר ימין
  חיוג מהיר
  חיפוש טיולים
  חפש טיול
  עבור לתוכן העמוד