03-6990444

לייעוץ והזמנות התקשרו

03-6990444

טיול לפורטוגל - שמונה סיבות לקום ולנסוע לפורטוגל

 

כי הנוף מחכה לכם


פורטוגל היא מדינה צנועה בגודלה – יש יותר ממאה מדינות גדולות ממנה בעולם – אך שופעת מראות ונופים מרהיבים. היא יושבת בחצי האי האיברי, לחופי האוקיאנוס האטלנטי ומאז ומתמיד חיה כשפניה אל הים. צפון המדינה הררי – ההר הגבוה ביותר, הר טור, מתנשא לגובה הצנוע אך המרשים של 1,993 מטרים מעל פני הים – ואילו דרומה מישורי למדי.

הנתונים היבשים הללו נראים אחרת לגמרי כשמטיילים ברחבי פורטוגל. נדמה שמישהו סידר היטב את ההרים ואת המישורים, את החורשות ואת הגבעות, את הנהרות ואת החופים כך שלכל מקום (כמעט) שאליו תפנה את מבטך, הנוף יהיה מקסים. מקאבו דה רוקה ( Cabo da Roca , מערות הצוק, בעברית) על החוף במערב, דרך סרה דה אסטרלה ( Serra da Estrela   או רכס הכוכב, בעברית) ועמק הנהר דאורו ( Douro ) במרכז ועד המפרצונים שמקשטים את חופי פורטוגל בדרום – זוהי ארץ לא גדולה אבל עשירה בנופים עוצרי נשימה.

          

כי לפורטוגל יש היסטוריה מפוארת


בני האדם ישבו במפרצים של פורטוגל לפחות חצי מיליון שנה – האדם הניאנדרטלי כבר הותיר שם שרידים. בעת העתיקה היוונים והפניקים הקימו שם מושבות, הרומאים הקימו ערים ונלחמו ללא הרף כנגד התושבים המקומיים וכשרומא נחלשה הגיעו שבטים ברבריים אל האזור.

במאה השביעית הגיעו המוסלמים אל חצי האי האיברי   וכבשו אותו. במאות שלאחר מכן קמו נסיכיות נוצריות שונות שגדלו לאיטן. דוכסות קטנה בשם פורטוקלה גדלה לאיטה והתחזקה עד שבשנת 1139, בעקבות ניצחון על המורים-המוסלמים, הכריזה על עצמה כממלכה וממלכת פורטוגל נוסדה.

במאות הבאות פורטוגל הפכה למעצמה ימית ובעידן התגליות – המאות ה-15 וה-16 – יורדי הים הפורטוגלים היו מהגדולים בהיסטוריה: בארתולומיאו דיאס וואסקו דה גמה הם רק שניים מיורדי הים הנועזים (וחסרי הרחמים) הללו שייסדו את האימפריה הימית של פורטוגל.

עם השנים ובעקבות אסונות טבע, היחלשות האימפריה ובעיות כלכליות, פורטוגל ירדה מגדולתה. המלוכה הוחלפה ברפובליקה בשנת 1910 וזו הוחלפה בדיקטטורה בשנת 1926. הדיקטטורה החזיקה מעמד עד שנת 1974 והופלה במהפכה לא-אלימה. ב-1976 נערכו בחירות דמוקרטיות ומאז פורטוגל היא מדינה דמוקרטית.

ההיסטוריה העשירה של פורטוגל, ובמיוחד תקופת האימפריה והתגליות הימיות, לובשת אבן בערים ובעיירות של המדינה. בכל מקום ניתן לראות שרידים לגדולתה של פורטוגל, אבל גם המקומות שבהם לא תמצאו ארמונות וקתדראלות, משופעים בבנייה ציורית, צנועה ומקסימה. הסמטאות ובתי האבן אולי אינם ביטוי להיסטוריה הגדולה שהספרים אוהבים אבל הם ביטוי לחיי היום-יום ולשנים החולפות מבלי לשאול את עצמן מי המלך היושב על כיסא המלכות בבירה. אל תוותרו עליהם.

כי ליסבון ופורטו וקואימברה ועוד כמה מקומות


הבעיה הגדולה עם פורטוגל היא שיש יותר מדי מקומות לבקר בהם: אובידוש (
Óbidos ),עיירה מוקפת חומות מרשימות ובה רחוב ראשי אחד שממנו מסתעפות סמטאות ציוריות מלאות בתים מסוידים בלבן; נזרה ( Nazaré ), עיירת חוף שנקראת נצרת, אבל יש בה בעיקר ים, דגים וחופים נהדרים; קואימברה ( Coimbra ), שבה יושבת אוניברסיטה מפורסמת ועתיקה – אחת מהעתיקות ביותר באירופה – וגם ספריה מרשימה מתקופת הבארוק;   אביירו ( Aviero ), הידועה גם כ"ונציה של פורטוגל" בגלל הגשרים הנמוכים, התעלות והסירות הצרות שחרטומן גבוה והן מעוטרות בציורים מרהיבים; סינטרה ( Sintra ), העיירה ההררית המקסימה שבזכות יופייה ומזג האוויר הנעים שלה נבחרה להיות מעון הקיץ של מלכי פורטוגל ; פורטו ( Porto ) העיר השנייה בגודלה בפורטוגל שהצבעוניות שלה מסחררת וכובשת וכמובן, ליסבון , עיר הבירה, שבה תפארת העבר והמודרניות משתלבים להרמוניה מרהיבה, תוססת ומכשפת לחופי האוקיינוס האטלנטי.

בשביל לאכול דגים טריים ולשתות פורט


פורטוגל הייתה מאז ומעולם ארץ של דייגים והאוקיינוס מספק לה עד היום את הבסיס למטבח הפורטוגזי – דגים, פירות ים והרבה רוח מלוחה. הוא אמנם איננו מפורסם כמטבחים אחרים אך הוא עשיר ומיוחד ונבדל מאוד משכנו, המטבח הספרדי. ההיסטוריה הפורטוגזית משפיעה עליו, כמובן: הוא עשיר בטעמים ובתבלינים שהובאו לפורטוגל ממושבותיה שברחבי העולם. יש בו מגוון גדול שנובע מההשפעות הרבות אך גם מההבדלים בין החלקים השונים של פורטוגל. גם כשהוא פשוט, המטבח הפורטוגזי מרתק והוא סיבה מספקת בשביל לארוז סכין ומזלג ולצאת לדרך אל פורטוגל.
היין הפורטוגזי זכה לפרסום גדול יותר מהמטבח המקומי. יין הפורט שמקורו בעמק הדאורו ובעיר פורטו, הוא יין אדום, מתוק, חזק ועשיר בטעמים – שונה לחלוטין מהיין המתוק של הקידוש אצלנו. האנגלים הם אלה שהפיצו את שמעו ברחבי העולם אך יש עדיין אנשים שלא התוודעו אליו, וחבל. נצלו את הביקור בפורטוגל כדי להתוודע אל המשקה המשובח הזה.

 

כי מזג האוויר נפלאמבחינה גיאוגרפית, בפורטוגל שורר מזג אוויר ים תיכוני, דומה למדי לזה שבישראל. אבל כמו שהדשא אצל השכן ירוק יותר, כך גם מזג האוויר בפורטוגל מוצלח יותר. האוקיינוס ממתן את החום ואת הקור, ההרים הם מקום מפלט למי ששבע מחומו
של הקיץ ויש מספיק חופים לכולם כדי להשתכשך בהם. החורף אמנם גשום וקר (בהרים הגבוהים גם יורד שלג) אבל אוהבי החורף יוכלו ליהנות מהאוקיינוס הזועף ומסמטאות מפותלות שנצבעו באפור בידי הגשם.


כי החופים נהדרים

כל מילה פשוט מיותרת אבל נאמר כמה בכל זאת: פורטוגל היא כנראה המדינה האירופית שבה יש את מספר החופים היפים הגדול ביותר למטר מרובע (ואולי גם בעולם): חופים עם חול לבן, חופים עם גלים גבוהים, חופים עם מפרצים קסומים, חופים עם מצוקים אדירים, חופים עם סירות דייגים ודגים טריים, חופים תיירותיים תוססים, חופים נידחים שקטים ומבודדים, חופים שבהם נהר נשפך אל הים, חופים לרגלי חומות עתיקות ומבצר אדיר, חופים עם מערות, חופים עם עצים וגם סתם חוף עם דייג אחד בודד וגל.

כי יש שם מוזיקה נהדרת


הסגנון המוזיקאלי הייחודי לפורטוגל נקרא פאדו – מהמילה
fatum בלטינית שמשמעותה גורל. מספרים שהמוזיקה נולדה במאה ה-15 עת יורדי הים הפורטוגליים חצו אוקיינוסים וימים ונשותיהם חיכו בבית, התגעגעו ושרו. אחרים מספרים ששורשיה בשירים עצובים ששמעו יורדי הים מהעבדים בברזיל ושהיא הובאה על גבי הספינות שחזרו מהעולם החדש. כך או כך, מומלץ לבקר ב- casas de fado – בתי הפאדו, שבהם מנוגנת מוזיקה חיה. מומלץ לצרוך אותה עם היין המתאים.

 

 

כי יחסית לאירופה היא זולה 

 

 

המחירים בפורטוגל עדיין לא טיפסו לרמת המחירים במדינות אירופה המערבית וזהו עדיין יעד תיירותי זול יחסית. ללא ספק בפורטוגל מקבלים הרבה יותר תמורת מעט פחות – גם איכות וגם במחיר לא גבוה.

 


View Larger Map

כמה פרטים מעשיים


מטבע: יורו. פורטוגל חברה באיחוד האירופי.

שפה : פורטוגזית (וזה לא כמו ספרדית.) באזורי התיירות יש לא מעט דוברי אנגלית אבל באזורים פחות מרכזיים ייתכן ולא תמצאו מישהו שדובר אנגלית בצורה מובנת. בכל אופן, בפורטוגל תמצאו יותר דברי אנגלית מאשר בצרפת או בספרד.

טיסות : אין טיסות ישירות לפורטוגל מישראל אבל יש טיסות רבות עם עצירות ביניים במדינות אחרות. לרוב הן נוחתות בליסבון או בפורטו אבל ישנם עוד כמה שדות תעופה קטנים יותר במקומות אחרים.

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ל טיול מאורגן לפורטוגל - טיול מאורגן 8 ימים בעקבות מגלי עולם, מלכים ואנוסים.

חפש טיול
דלג על צור קשר

יש לך שאלות נוספות ?

השאר פרטים ואחד מיועצי הטיולים שלנו יחזור אליך
checked
דלג על מאמרים דלג על בר ימין
חיוג מהיר
חיפוש טיולים
חפש טיול
עבור לתוכן העמוד