03-5163163

לייעוץ והזמנות התקשרו

03-5163163
  מידע למטייל אודות יעדי הטיולים המאורגנים ומקומות הביקור המרכזיים

  טיול מאורגן לסרביה, בוסניה ומונטנגרו - מידע למטייל

   

  על קצה המזלג אודות ערים ומקומות מרכזיים בהם נבקר במהלך הטיול המאורגן לסרביה,בוסניה ומונטנגרו. 

   

   

  זגרב (Zagreb)
  עיר הבירה של קרואטיה וכן העיר הגדולה במדינה, היא עיר יפה, מסוגננת ועטורת ככרות מרשימות, חזיתות בתים נאות, סמטאות ציוריות ועוד. העיר בנוייה בין המורדות הדרומיים של הר מדבדניצה וגדת נהר סאווה. זגרב הוקמה כנראה בשלהי המאה ה-11 לספירה על ידי מלך הונגרי, על בסיס עיר רומית קדומה. במרוצת השנים ועם התרחבות והתפתחות העיר הפכו יישובים סמוכים לזגרב לרבעים בתוכה (ובהם הרבעים קפטול (Kaptol) וגראדץ (Gradec), שהיו ערים נפרדות, ושרידים מחומותיהן ניכרים בזגרב עד היום). בשנת 1991 הפכה זגרב לבירת המדינה הצעירה קרואטיה, לאחר פיצולה של יוגוסלביה למדינות קטנות. קתדרלת מרי נמצאת ברובע קפטול, ומתאפיינת בשני מגדלים ניאו-גותיים מרשימים, הנישאים לגובה 105 מטרים. בחזית הכנסייה מצוי פסל הבתולה ופרסקאות יפות מצויירות על הקירות והתקרה בחלל הפנימי. בין קפטול וגראדץ מתקיים מדי יום שוק דולאץ (Dolac) התוסס והצבעוני. כנסיית מרקוס הקדוש נמצאת לצד ככר באותו השם, ועל גג הרעפים שלה ניתן להבחין בשני מגינים - של קרואטיה ושל זאגרב. מזרחית לככר מצוי מבנה הפרלמנט הקרואטי, סאבור (Sabor). באזור המערבי של הככר ניצב ארמון באן, המשמש כבניין הממשלה הקרואטית. לפני הארמון ניצב משמש כבוד, ובסופי השבוע של חודשי הקיץ מתקיים במקום טקס החלפת משמרות. אתרי ביקור מרשימים נוספים הם ככר טומיסלב, שבה פסל המלך טומיסלב רכוב על סוס והגלריה לאמנות מודרנית.


  בלגרד (Belgrade)
  עיר הבירה של סרביה דהיום שמשה גם כבירה של יוגוסלביה בעבר. בלגרד מצויה בצפון סרביה, וחוצים אותה הנהרות סאווה ו-טיסה, שניהם נשפכים בעיר לנהר הדנובה. בלגרד מצויה בצומת גאוגרפי משמעותי, בין מרכז אירופה לחצי האי הבלקני, ועל כן היתה למרכז תעשייתי ותחבורתי חשוב. העיר ידעה כובשים ומושלים רבים במשך מאות ואלפי שנות היסטוריה, ושרידי מבנים ותרבויות ניכרים ברחובותיה עד היום. מצודת קאלמגדן היא אתר מרכזי וחשוב בעיר, וביצוריה המרשימים ניצבים בגאון עד היום, עטורים ירק ותותחים ישנים, מעל לנהר. המבנה הלבן והמרשים של כנסיית סנט סאווה עם כיפותיה הירקרקות הפך לאחד מסמלי העיר. במרכז העיר ניתן לראות בין היתר את ככר הרפובליקה, בית העירייה והבניין שבו יושב הפרלמנט הסרבי. המוזוליאום של טיטו, שכהן כנשיא יוגוסלביה משך שלושים שנה (1950-1980), הינו מבנה מרשים שנועד להיות משכן נשיאותי המתאים לעבודה ולמנוחה. במקום מצויה חלקת הקבר של המנהיג ותצוגה של מתנות שקבל לאורך שנות נשיאותו מראשי מדינות שביקרוהו. בשעות בין הערביים והערב העיר הומה ותוססת, ואנשים מטיילים ברחובות השוקקים והיפים, יושבים בבתי הקפה או עורכים קניות בחנויות הבוטיק.

   

  סרמסקי קרלובצי (Sremski Karlovci)
  עיירה בארוקית יפה בת כמה אלפי תושבים, השוכנת לגדת נהר הדנובה, במרחק של שמונה קילומטרים מן העיר נובי-סאד. העיר ממוקמת באזור פורה ועשיר בצמחייה וחקלאות כרמים, ומעליה נישא הר פרוסקה. העיירה מהווה מרכז רוחני, דתי ותרבותי ונודעה כמושבה של הכנסייה האורתודוקסית הסרבית בין אמצע המאה ה-19 לתחילת המאה ה-20. זוהי עיירה ציורית טובלת בנופים ירוקים, ובה כנסיות יפהפיות עם צריחים שחורים נישאים מעל גגותיה האדומים. בעיר ניתן להתרשם גם משלל מבנים נוספים, ובהם מבנים עתיקים של בית ספר תיכון וסמינר לכמורה, ויקב משפחתי ותיק, שבו ניתן להנות מטעימות יין סרבי מקומי.

   

  מבצר פטרובארדין (Petrovardin Fortess)
  מבצר מרשים ויפהפה, מן הגדולים באירופה, החולש על העיר נובי סאד ומצוי על גדת נהר הדנובה. המבצר הוקם במאה ה-18 והיה חלק מזירת קרבות בין הצבאות העותמאניים לצבא האוסטרי, בקרב על כיבוש הבלקן. במבצר ישנן מנהרות תת קרקעיות רבות שאורכן הכולל כמה קילומטרים. אחד האתרים המעניינים במבצר הוא "שעון שיכור", המצוי ברחבה העליונה של המבצר, הקרוי כך בשל מחוגיו, שזזו ממקומם הרגיל. כיום משמש המבצר כמרכז היסטורי, תרבותי ואמנותי, ומצויות בו סדנאות של מספר אמנים מקומיים, מוזיאון של העיר נובי סאד והארכיונים שלה, אקדמיה לאמנויות, מצפה אסטרונומי, מלון, מסעדות ואפילו דיסקוטקים. בחודש יולי מתקיים במקום מדי שנה פסטיבל מוזיקה בינלאומי המושך עשרות אלפי חוגגים.

   

  נובי סאד (Novi Sad)
  העיר השנייה בגודלה בסרביה ובירת מחוז וויבודינה. נובי סאד היא מרכז כלכלי, תעשייתי ותרבותי משמעותי במדינה, ואוכלוסיתה מונה קרוב ל-400 אלף תושבים. נובי סאד נוסדה בשלהי המאה ה-17, כאשר האזור היה בשליטת ההאבסבורגים. פירוש שמה של העיר הוא "נטיעה חדשה" והוא קשור בהיסטוריה של הקמתה. היא נוסדה בידי סרבים שהיו נוצרים אורתודוקסים, ונאסר עליהם לבנות את בתיהם בעיר הסמוכה, ועל כן פנו לבנות עיר חדשה. העיר שוכנת לגדת הדנובה ומרבית מבניה נבנו במאה ה-19, וניכרת בבנייתם השפעה אוסטרו הונגרית. המרכז העתיק של העיר מטופח ומרשים, ורחובותיה ציוריים ויפים. בין האתרים הבולטים בו מצויים ככר החירות, מבנה העירייה, ארמון הבישוף והפסל של אחד מהאמנים הסרביים הגדולים - איבן משטרוביץ. בנובי סאד התקיימה קהילה יהודית בת כמה אלפי נפשות עד מלחמת העולם השנייה, וכיום מונה הקהילה היהודית במקום כמה מאות אנשים. בעיר נותר בית כנסת יפה, שבו ניתן לבקר.


  הר אוולה (Avala)
  הר בגובה 511 מטרים, ממנו נשקפת פנורמה נפלאה של בלגרד והסביבה, ומצוי במרחק של 16 קילומטר דרום מזרחית למרכז העיר. על ההר בנוי מונומנט מרשים של קבר החייל האלמוני הבנוי כמוזוליאום עתיר מדרגות. האנדרטה המפוארת הזו נבנתה לזכר החיילים היוגוסלבים שנהרגו במלחמת הבלקן ובמלחמת העולם הראשונה. בימי הביניים היתה על ראש ההר עיר, שנכבשה בהשך בידי העותמאנים. בתחילת המאה ה-20 פונו שרידי העיר הימי-ביניימית, על מנת שניתן יהיה להקים במקום את האנדרטה המצויה במקום כיום. בשנת 1965 הוקם במקום מגדל טלוויזיה, שהתנשא לגובה של 202 מטרים, והיה מן המבנים הגבוהים בבלקן. המגדל נהרס בשנת 1999 בהפצצה של כוחות נאט"ו. המגדל החדש נבנה תחתיו החל מ-2006, ונחנך בשנת 2010, והוא העתק כמעט מדויק של קודמו.

   

  טופולה (Topola)
  עיירה בת כ-20 אלף תושבים, מצויה במרחק של כשעת נסיעה מבלגרד, בלב אזור יפהפה של גבעות מיוערות, כפרים קטנים, ונופים של ירוק וטבע. בטופולה, על הפסגה של גבעת אופלנץ', מצוייה כנסיית סנט ג'ורג', כנסייה שבה ישנו מוזוליאום של שושלת המלוכה הסרבית-יוגוסלבית קאראג'וג'ביץ' (Karađorđević). במוזוליאום המרשים קבורים 41 מבני השושלת, ומצויים בו מעל 700 ציורי פסיפס, המתארים אירועים מן המאות התשיעית עד הארבע עשרה. הציורים הצבעוניים מורכבים מכ-40 מיליון אבני פסיפס באלפי גוונים שונים של צבע. במקום מצוי גם בית של המלך פיטר הראשון, אחד ממלכי העבר של יוגוסלביה. הבית הוסב למוזיאון המתאר את חיי המלכים ובו מוצגים מסמכים, אוספים שונים, כלים, מתנות ושטרות מתקופת שלטונו של המלך.

   

  זלטיבור (Zlatibor)
  עיירה מקסימה, המכונה "השוויץ של סרביה". בגובה של מעל 1,00 מטרים מעל פני הים, העיירה שוכנת בין נופים פסטורליים של יערות עבותים, נהרות, אגמים, הרים נישאים, גשרים וכפרים ציוריים. האוויר במקום נקי וצלול, והבתים בנויים ומעוצבים בסגנון ייחודי, עם גגות עץ משופעים וחלונות רחבים ורבים אל הנוף. באזור ישנן שפע של שכיות חמדה - מפלי מים, אגמים, מערות, שבילי הליכה וטבע מפעים. בחורף מתכסים מדרונות ההרים בשלג, והעיירה הופכת לעיירת סקי.

   

  סירוגוינו (Sirogojno)
  כפר יפה בהרים, שמהווה מוזיאון פתוח ופעיל, שבו אפשר להתרשם ממציאות החיים בכפר הררי טיפוסי באזור במאה ה-19. בכפר ניתן לראות את הבתים ואופי הבנייה, מלאכות יד שונות כרקמה וסריגה בצמר, כלי עבודה ואריגה ועוד. בסיור בכפר ניתן להיכנס אל בתי הכפר הישנים, שגגותיהם משופעים ומכוסים קש, ובתוכם תצוגה של חיי היומיום - סיר תלוי מן התקרה מעל מדורה, כדי מים, כלי בישול ומלאכה ועוד. ניתן לקנות במקום מזכרות מעשה ידי התושבים - בדים רקומים בשלל צבעים, בגדי צמר ועוד.

   

  מפלי גוסטילז'ה (Gostilje)
  מפלי מים בהרים, הנופלים מגובה של למעלה מעשרים מטרים. המפלים הם בין הגבוהים בסרביה, והמים בהם צונחים בזרם מרכזי אחד וכמה זרמים נלווים אל תוך בריכה קטנה תחתיהם. שפע המים מגיח מתוך צמחיית יער ירוקה, ובמקום ישנם סלעי טרוורטין - סלע משקע ייחודי שנוצר כל העת. במקום ישנם שבילי הליכה, גשרוני עץ, נקודות תצפית ומנוחה וספסלים.

   

  סטופיצה פצ'ינה (Stopića pećina)
  מערה יפהפייה וענקית שבתוכה זורם נחל. אורך המערה הוא קרוב ל-1,700 מטרים. פתח המערה הוא דמוי קשת ענקית, ובתוך המערה ישנן תצורות סלע ייחודיות - נטיפים וזקיפים וכן סדרה של מדרגות סלע בהן נקוות בריכות קטנטנות עם מים צלולים ובעלי גוון ירקרק-טורקיזי. ההליכה במערה היא על שביל בנוי ומואר, גשרוני עץ ומעקות.

   

  מוקרה גורה (Mokra Gora)
  מוקרה גורה הוא כפר השוכן בנוף עוצר נשימה בהרים, כחצי שעת נסיעה ממערב לזלטיבור. סמוך לכפר נבנתה בשנת 1925 מסילת ברזל שחברה בין סרייבו לבלגרד ובה נסעו רכבות עד שנת 1974. הקו חדל לפעול במלואו, אך כיום ניתן לנסוע נסיעה תיירותית ברכבת קיטור בקטע קצר מן המסילה המקורית. מסלול הרכבת מתפתל ועובר בנוף מקסים של יער, וחוצה גשרים ומנהרות חצובות בהרים.

   

  דרוונגרד (Drvengrad)
  כפר הנופש המסורתי דרוונגרד שבתיו בנויים עץ, הוקם בידי במאי הקולנוע הסרבי אמיר קוסטוריצה לשם צילומי סרטו "החיים הם נס". רחובות הכפר קרויים על שם אנשי קולנוע ואישים מפורסמים נוספים שהבמאי הנודע מעריץ ובהם מראדונה, צ'ה גווארה, פדריקו פליני, אינגמר ברגמן ואחרים. בכפר ישנם מלון יפהפה, חנות מזכרות, בית קולנוע, גלריית אמנות ועוד. בכפר מתקיים מדי שנה פסטיבל סרטים ומוזיקה מרחבי העולם.

   

  סרייבו (Sarajevo)
  סרייבו היא בירת בוסניה-הרצוגובינה, והעיר הגדולה בשטחה. העיר סרייבו נוסדה על ידי העות'מאנים בשנת 1461, במקום בו התקיימה התיישבות קדומה, והיא מן הערים המרכזיות בהרי הבלקן. במאה ה-15 נבנו בה מסגד, בזאר (שוק) וסראייה (ארמון ממשל, שהוא גם מקור שמה של העיר), והיא הפכה מכפר לבירה אזורית. במאה ה-15 הפכה סרייבו לעיר השנייה בעוצמתה ובחשיבותה בהרי הבלקן, אחרי העיר איסטנבול. ביוני 1914 נרצח בסרייבו יורש העצר של אוסטריה, הארכידוכס פרדיננד, ובעקבות ההתנקשות החלה מלחמת העולם הראשונה. ממחצית המאה ה-20 היתה סרייבו למרכז תעשייתי משמעותי ביוגוסלביה. משנת 1992 ועד 1995 היתה העיר נתונה במצור של כוחות סרבים, וחלקים גדולים ממנה נהרסו. לאחר המלחמה, שוקמה העיר, וכיום מהווה סרייבו עיר תיירותית ובה מספר גדול של מלונות. בין האתרים המרכזיים, רובם מרוכזים בעיר העתיקה, ניתן למנות את מסגד צאר העתיק, המזרקה הקרויה "סביל" במרכזה של ככר הומת יונים, שווקי העיר, התאטרון הלאומי, בניין הדואר והמוזיאון לאמנות מודרנית.

   

  שמורת דורמיטור (Durmitor)
  שמורת טבע קסומה במונטנגרו. שטחה של השמורה קרוב ל-400 קילומטרים רבועים והיא הוכרזה כנכס טבע עולמי על ידי ארגון אונסק"ו. העיירה המרכזית בשמורה היא ז'בליאק (Zabljak), השוכנת ברום של 1,450 מטרים. בחורף פועל בשמורה אתר סקי, ואילו בעונות הסתיו והאביב מלאה השמורה מבקרים הנהנים ממזג האוויר הטוב, הנהרות, הטבע והנופים. מרבית שטחה של השמורה היא רמה שטוחה בגובה 1,500 מטרים, המוקפת בהרים המתנשאים עד ל-2,000 מטר מעל פני הים. הרמה הגבוהה חרוצה על ידי מספר קניוני נהרות. בין הנהרות מצוי קניון נהר טארה - שהוא העמוק באירופה, והשני בעומקו בעולם (אחרי ה"גראנד קניון" בארצות הברית), ו"קירותיו" מגיעים עד ל-1,300 מטרים מעל קרקעית הערוץ. אורכו של קניון נהר טארה הוא 82 קילומטר. בשמורה פזורים שמונה עשר אגמים קטנים ויפים. האגם הגדול והמוכר שביניהם קרוי "האגם השחור", והוא מצוי במרחק של כחצי שעת הליכה ממרכזה של העיירה הציורית ז'בליאק. את האגם המוקף ביער ניתן להקיף בשביל מוצל, ולהנות ממראה המים ופסגות ההרים שמעל.

   

  שמורת ביוגראד (Biogradska Gora)
  שמורת טבע ובה יער עבות טבעי ועתיק, שבו כמאה מינים של עצים בני מאות שנים. עצי האורן השחור בשמורה הם אלו שנתנו למדינה מונטנגרו את שמה. זהו אחד משלושת היערות העתיקים והמרשימים באירופה והוא חלק משמורת טבע יפהפייה שמצויה בין נהרות טארה ו-לים (Lim). בשמורה ישנם עשרות קילומטרים של שבילי הליכה מסומנים, חניונים מסודרים ולשכת מידע לאלפי הטיילים המגיעים אליה מדי שנה. העיירה קולאשין ((Kolasin) היא עיירת סקי ציורית בגובה של 965 מטרים מעל פני הים בהרי מונטנגרו, סמוך לשמורת ביוגראדסקה גורה.

   

  נהר ומנזר מורצ'ה (Morača)
  נהר מורצ'ה מנקז את המפנים הדרומיים של הרי מונטנגרו לכיוון הים האדריאטי ואורכו 113 קילומטרים. זהו נהר קטן, שרוחבו אינו עולה על 100 מטרים, ואין בו תחבורה ימית. בחלקו הצפוני הזרימה בנהר מהירה והנהר מתחתר בתוך קניון. בהמשך הערוץ מתמתן, עד שהוא נשפך לאגם שקאדר. הנהר הוא מסמליה של פודגוריצה הבירה, ומופיעה על סמלים של המדינה. מנזר מורצ'ה הוקם בשנת 1252 על ידי שטפן, בנו של מלך אזורי, והוא ממוקם בחלק הצפוני של קניון הנהר. זהו אחד מן המנזרים החשובים לכנסייה הסרבית האורתודוקסית, וכן אחד מן המבנים הימי-ביניימים המפורסמים במונטנגרו. במנזר היפה ישנם ציורי פרסקאות מרשימים.

   

  פודגוריצה (Podgorica)
  בירת מונטנגרו והעיר הגדולה בתחומה, עם אוכלוסייה של כ-140 אלף תושבים. פירוש שם העיר הוא "הגבעה שמתחת להר הקטן", בסרבית. העיר נוסדה בימי הביניים והיתה לאורך ההיסטוריה חלק מסרביה, ונציה, האימפריה העות'מאנית, מונטנגרו ויוגוסלביה (בימיה נקראה גם "טיטוגראד" - העיר של טיטו, מנהיג יוגוסלביה). חילופי השלטון באזור ניכרים במבניה של העיר, ובעיר העתיקה ניכרת השפעה של ארכיטקטורה טורקית-עות'מאנית, בין היתר במסגדים ובמגדל שעון צר. העיר החדשה היא בעלת סגנון בנייה אירופי, ומתאפיינת בין היתר ברחובות רחבים על גדת נהר ריבניצ'ה (Ribnica). בין אתרי העיר השווים ביקור מצויים גשרים מרשימים מעל נהרות מורצ'ה וריבניצ'ה, קתדרלות מעניינות, מבני ממשל ומונומנטים הקשורים לשליטי עבר.

   

  אגם שקאדר (Skadar)
  אגם שבו עובר הגבול בין המדינות מונטנגרו ואלבניה. זהו אגם ייחודי, מאחר וחלקו מצוי מתחת לפני הים. האגם מקבל את מימיו מנהר מורצ'ה ומנביעות בקרקעיתו. באגם הייחודי ישנה צמחיית מים עשירה וסבוכה ומיני דגים וציפורים רבים (270 מיני ציפורים), והוא אחד משמורות הציפורים הגדולות באירופה. בצידו הדרום מערבי של האדם ישנם איים קטנים - על אחד מהם בנויות שתי כנסיות ועל האחר מצוי מבצר ששימש גם כבית סוהר.

   

  בודבה (Budva)
  עיירת נופש ותיירות פופולרית, המצוייה במרכז ריביירת החוף של מונטנגרו. בחלקה העתיק של העיר ישנן כמה כנסיות מן המאות השביעית-שמינית לספירה. בתוך העיר העתיקה, בין החומות, מצויה קתדרלה יפה. על חומות העיר השמורות ניתן לסייר, ולצפות מלמעלה על סמטאות העיר, נוף הים, הנמל וההרים. בעיר ישנם שירותי תיירות רבים ובינהם חנויות יוקרתיות, גלריות, מסעדות, מועדונים ועוד.

   

  דוברובניק (Dubrovnik)
  עיר קרואטית יפהפיה הבנויה בחלקה על חצי אי ומצויה על חוף מפורץ ומקסים של הים האדריאטי. העיר נוסדה במאה השביעית לספירה, ומאז חלפו בה שליטים רבים. הרובע העתיק של דוברובניק מוקף חפיר וחומות מרשימות, שעליהן ניתן לערוך סיור. חומות העיר נבנו בין המאות השלוש עשרה והשש עשרה לספירה, והן מן השמורות באירופה כולה. לאורכו של הרחוב הראשי של העיר העתיקה, הפלאצה, מרוכזים אתריים מרשימים ובהם שער הנמל, מגדל השעון, המנזר הפרנציסקני, המזרקה ופסל האביר רולנד. בעיר מצוי גם בית כנסת משופץ של הקהילה היהודית בעיר. הגגות האדומים והצריחים היפים של העיר על רקע מי הים הכחולים יוצרים מראה נפלא וציורי.

   

   

  חפש טיול
  דלג על צור קשר

  יש לך שאלות נוספות ?

  השאר פרטים ואחד מיועצי הטיולים שלנו יחזור אליך
  checked
  דלג על מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?

  מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?


  • מסלולי טיול מלאים וגדושים

  • ימי טיול המנוצלים באופן מירבי

  • ללא סיורי בחירה בתשלום נוסף

  • קבוצות קטנות ואיכותיות

  • רמה גבוהה של שירותי תיירות

  • תמורה גבוהה ביחס למחיר

  • תכנון מוקפד על כל פרט

  • טיסות בחברות תעופה אמינות

  • הדרכה ברמה גיאוגרפית

  • בקרת איכות קבועה ומתמדת

  • ניסיון רב שנים עם אלפי מטיילים

  דלג על המסלולים שלנו דלג על בר ימין
  חיוג מהיר
  חיפוש טיולים
  חפש טיול
  עבור לתוכן העמוד