03-6990444

לייעוץ והזמנות התקשרו

03-6990444

ארמניה - שבע סיבות לבקר בארמניה

 

לטעום מהגיאוגרפיה המגוונת

ארמניה איננה ארץ רחבת ידיים – היא גדולה מעט מישראל וקטנה משווייץ – אך היא כוללת בתוכה מגוון עוצר נשימה של נופים שונים: ערבות כמעט מדבריות במישורים וכרי דשא אלפיניים בהרים, חופי החול הלבן של אגם סוואן, היערות ירוקי העד של דיליז'אן והסלעים האדומים של מצוקי נורוונק. הארץ היא הררית – ההר הגבוה ביותר שבה מתנשא לגובה של יותר מארבעת אלפים מטרים – ואין אף נקודה במדינה שנמוכה יותר משלוש-מאות מטר מעל פני הים ושאיננה יפה ומיוחדת בדרכה.

לגעת בהיסטוריה של הארמנים

ארמניה היא ארץ עתיקה וההיסטוריה שלה עמוסה בפאר העבר אך גם באסונות גדולים. אנשים ישבו בארמניה, ככל הנראה, כבר לפני חמישים אלף שנה. בין השאר נמצאה בארמניה נעל העור העתיקה ביותר שנמצאה אי פעם – בת יותר מחמשת-אלפים שנה.

בין המאות העשירית והשישית לפני הספירה פרחה ממלכת אוררטו בארמניה של היום ובשטחים נוספים מסביב. היא נאבקה במשך מאות שנים עם האימפריה האשורית עד שנחרבה. במהלך ההיסטוריה ארמניה נשלטה על ידי הרומאים, הפרסים, הביזנטים, העותומאנים ועוד אך גם נהנתה מכמה תקופות של עצמאות.

השואה הארמנית שהתרחשה במהלך מלחמת העולם הראשונה הותירה חותם בל ימחה אצל בני העם הארמני. ארמניה הכריזה על עצמאות לאחר תום המלחמה, אך בשנת 1920 נכבשה במהירות בידי רוסיה הסובייטית. היא זכתה שוב בעצמאות בשנת 1991, עם התפרקות ברית המועצות.

את ההיסטוריה של הארמנים ושל חבל הארץ הזה שנשלט על ידי עמים שונים ואימפריות שונות תוכלו לראות בכל פינה – מהבירה ירוואן שבה נמצאו שרידים ממלכת אוררטו ועד המנזרים והמבצרים הפזורים ברחבי הארץ, בעיקר במקומות שבהם הנוף מרהיב במיוחד.

להסתובב ברחובות הבירה ירוואן

הבירה הוורודה (בגלל השימוש הרב באבן הורודה המקומית) של ארמניה נוסדה בשנת 782 לספירה – מצודת ארבוני נבנתה כמעט שלושים שנה לפני שרומא נוסדה. מאז העיר ספגה השפעות מהכובשים ומהעמים שעברו דרכה והפכו אותה לפסיפס היסטורי וארכיטקטוני מיוחד במינו.

העיר משלבת חדש עם ישן, עתיק עם מודרני, מזרח עם מערב. מי שמבקר בעיר מוצא בה תערובת מופלאה של מוכר ולא מוכר. ואולי זהו המוכר שמתובל בלא מוכר? ואולי זה הלא מוכר, האקזוטי, שמדבר איתנו בשפה כמעט מוכרת? ואולי זה האחר שנראה כמו מישהו שכבר פגשנו פעם, שנראה קצת דומה לנו? כך או כך, העיר תשאיר בכם רושם שלא ייעלם עד מהרה.

לעצור את הנשימה במנזרים של החפט וסנהנין

ארמניה, שבה הנצרות הייתה חזקה כבר בתחילת המאה הרביעית לספירה, מנוקדת במנזרים וכנסיות. רבים מהם שווים ביקור אבל בעיני רבים המנזרים של החפט (Haghpat) ושל סנהנין (Sanahin) נחשבים ליפים ולמיוחדים מכולם – אולי לכן הם הוכרו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. המנזרים אינם רחוקים זה מזה והדרך המובילה אליהם יפה במיוחד ומכינה את המבקרים לנוף המרהיב, לארכיטקטורה המיוחדת ולאווירה המעט-מסתורית שבמנזרים הללו שהוקמו אי שם במאה העשירית לספירה.

לראות את הר אררט וגם לטעום מהמשמשים שגדלים למרגלותיו

עבור הארמנים, הר אררט הוא חלק מארצם, גם אם הוא שוכן כיום בתורכיה – לכן הוא מופיע על הסמל של המדינה ומעורר תחושת געגועים אצל הארמנים. אפשר להשקיף אל ההר מרחוק ובינתיים ליהנות מטיול בעמקים המרהיבים שלמרגלותיו – שבהם חיים בשלום הטבע הפראי והתרבות האנושית – ולטעום מהמשמש שגדל שם.

שמו הלטיני של המשמש הוא Prunus armeniaca ומשמעו שזיף ארמני. זוהי עדות אחת על כך שרבים סבורים שמולדתו של המשמש היא באדמות הפוריות ובעמקים שעליהם משקיף בגאווה ההר הגבוה.

לשתות מהמשקאות הארמנים, וגם לטעום מהאוכל

לא רק משמשים יש בארמניה אלא הרבה אוכל טוב ושתייה טובה עוד יותר. כמו כל כך הרבה דברים בארמניה, המטבח המקומי הוא אחד מהמטבחים העתיקים בעולם והוא נוצר מהשפעות שונות ומהחיבור בין המזרח והמערב. תמצאו בו הרבה בשר על האש (חורבאץ), הרבה יוגורט, הרבה גבינת עזים והרבה ירקות טריים.

ארמניה מפורסמת בברנדי שלה שנחשב לאחד מהטובים בעולם – המותג המוכר ביותר נקרא אררט (על שם ההר, כמובן,) שמיוצר מאמצע המאה ה-19 והיה אהוב במיוחד על וינסטון צ'רצ'יל. גם היינות המקומיים מוצלחים ושווים טעימה וביקור ביקבים מקומיים (שלרוב גם מוקפים בנוף מעורר תיאבון.)

להתרשם מהשטחים ומהמרבדים

בארמניה תמצאו שווקים רבים – מהגדולים שבבירה ירוואן ועד הקטנים הפזורים בעיירות ובכפרים. בין שאר הדברים תוכלו למצוא בהם שטיחים ומרבדים שאריגתם היא מסורת ארוכת ימים בארמניה ושהיו השטיחים המועדפים על החליפים בבגדד – קרוב לוודאי שהשטיח המעופף מסיפורי אלף לילה ולילה היה בעצם שטיח ארמני...

למזלכם, אין צורך לחכות לשטיח מעופף שיבוא לקחת אתכם מעבר להרים ולמדבר אל ארמניה הקסומה. בשביל זה יש לכם אותנו... View Larger Map

כמה פרטים מעשיים:

מזג אוויר: בהרים, מזג האוויר יבש יחסית וקר שם בחורף. במישורים יורד פחות גשם ובקיץ הטמפרטורה מגיעה ל-34 מעלות. העונה הגשומה היא בין נובמבר לאפריל אבל חשוב לדעת שההרים הגבוהים יוצרים אזורי אקלים שונים וייתכנו הבדלים בין מקומות קרובים זה לזה בגלל הבדלי גובה, זווית השמש ועוד.

כסף: דראם (Dram). בקניות גדולות לעיתים ניתן לשלם בדולרים אבל מומלץ להמיר לכסף המקומי.

שפה: השפה הרשמית היא ארמנית. השפה הזרה הנפוצה ביותר בקרב הארמנים היא רוסית אבל בשנים האחרונות מתרבים דוברי האנגלית. כמו בארצות רבות יש יותר סיכוי לפגוש דוברי אנגלית בבירה מאשר מחוץ לה שם נדירים דוברי האנגלית.

טיסות: חברת התעופה הלאומית של ארמניה מפעילה טיסות ישירות מישראל לארמניה. חברות אחרות מציעות טיסות עם חניית ביניים בערים שונות בהתאם לחברה המציעה. בארמניה הטיסות הבינלאומיות נוחתות בשדה התעופה הבינלאומי שנמצא כעשרה קילומטרים ממערב לבירה ירוואן.

***

בואו והצטרפו אלינו לטיול מאורגן לארמניה- טיול מאורגן 8 ימים בארץ אררט, בעקבות נופים יחודיים, תרבות מקומית מרתקת ומנזרים עתיקים מערש הנצרות

 

חפש טיול
דלג על צור קשר

יש לך שאלות נוספות ?

השאר פרטים ואחד מיועצי הטיולים שלנו יחזור אליך
checked
דלג על מאמרים
 לעזרה מיידית מיועץ התקשרו עכשיו
עבור לתוכן העמוד