03-5163163

לייעוץ והזמנות התקשרו

03-5163163
  מידע למטייל אודות יעדי הטיולים המאורגנים ומקומות הביקור המרכזיים

  מידע למטייל - טיול מאורגן לגיאורגיה

  על קצה המזלג אודות ערים ומקומות מרכזיים בהם נבקר במהלך הטיול המאורגן לגיאורגיה 


  טביליסי (Tbilisi)
  טביליסי היא עיר הבירה של גיאורגיה והיא מהווה את המרכז הפוליטי, הכלכלי, התרבותי והחברתי של המדינה. זוהי עיר עתיקה ומרתקת אשר החלה להתגלות לתיירים רק בשני העשורים האחרונים. מיקומה, על המעבר בין היבשות אסיה ואירופה, ובאמצע הדרך בין הים הכספי לים השחור, הפכוה לצומת דרכים חשוב. דרכי המסחר המרכזיות שעברו כאן גרמו להיותה לעיר החשובה ביותר בקווקז, עובדה שמשכה את תשומת ליבם של שליטים רבים. העיר נכבשה לא פחות מ 20 פעמים במהלך 1500 שנות קיומה וכל שליט הותיר את חותמו על העיר ועל המראה שלה. כיום זוהי עיר קווקאזית מחוספסת עם מרכז עתיק ומורשת היסטורית עשירה לצד השפעות סובייטיות (מהן גיאורגיה משתחררת בהדרגה מאז יציאתה לעצמאות בשנת 1991. לאחר המלחמה האחרונה בין גרוזיה לבין רוסיה (2008), הואצו מאמצי הפיתוח של העיר והיא מקבלת מימד נוסף של מודרניות ומערביות. לתייר לא נותר אלא להתפעל מהאופן שבו מתמזגים העתיק והחדש, המזרח והמערב, כיאה לצומת החשוב בו נמצאת טביליסי.


  מצחטה (Mtskheta)
  לעיר מצחטה יש חשיבות היסטורית, לאומית ודתית עבור העם הגיאורגי. זו הייתה בירתה הקדומה של ממלכת גיאורגיה עד שהועברה לטביליסי במאה החמישית לספירה. מצחטה היא המרכז הדתי של גיאורגיה ברציפות מאותו היום בו קיבלה האומה הגיאורגית על עצמה את הנצרות לפני כמעט 1700 שנים. כיאה לבירה הרוחנית של גיאורגיה, כמה מן הכנסיות העתיקות והחשובות ביותר בגיאורגיה נמצאות במצחטה. בראשן קתדראלת סווטיצ'חובלי, אשר ראשית ימיה נעוצים עוד במאה הרביעית לספירה. זהו גם מקום מושבו של הפאריארך האורתודוכסי וצמרת הכנסייה הגיאורגית. מצחטה נמצאת במיקום מרהיב על מפגש הנהרות מטקווארי וארגווי הנראה היטב מכנסיית ג'ווארי, אשר נמצאת על גבעה נישאת מעל העיר.


  אנאנורי (Ananuri)
  אחד מהאתרים היפים ביותר על "הדרך הצבאית" היא מצודת אנאורי. מצודה יפה זו נישאת גבוה מעל אגם ז'ינוואלי, ומספקת נוף מרהיב מאין כמותו על האגם וסביבותיו. המצודה נבנתה במאה ה-17, כאשר האגם עוד לא היה כאן. אגם ז'ינוואלי הוא אגם מלאכותי, אשר נוצר כתוצאה מבנייתו של סכר הידרואלקטרי בשנת 1986. עובדה זו לא הפריעה לגיאורגים להפליג בדימיונם ולברוא אגדה אשר על פיה האגם נוצר מדמעות הנתינים הגאורגים על מותו של יורש העצר, בנה של מלכתם האהובה תמר, המלכה אשר שלטה בממלכה לפני 800 שנים. המצודה הציורית היא דוגמא נפלאה לארכיטקטורה גיאורגית והיא שימשה את שושלת ארגווי, שושלת פיאודלית אשר שלטה באזור זה מאות שנים. הקרבות בין האצילים הפיאודלים באזור הביאו לניסיונות כיבוש של המצודה, ובשנת 1739 היא נכבשה ונשרפה ומשפחת האציל מבית ארגווי נרצחו.


  הדרך הצבאית
  הדרך הצבאית היא דרך עתיקה המתפתלת לאורך של 200 קילומטרים בהרי הקווקאז ומקשרת בין אסיה שבמזרח לבין אירופה שבמערב ובין צפון הקווקאז ודרומו. הדרך הצבאית מתחילה בטביליסי וסופה בעיר הרוסית וולאדיקווקז. דרך עתיקה זו נזכרת בכתבים מן המאה הראשונה אז כונתה "הדרך למעבר דריאל", מעבר חשוב בהרי הקווקאז אשר השליטה עליו חשובה למי שמבקש לשלוט באזור כולו. על אף חשיבותה הרבה לאורך ההיסטוריה ולמרות הרחבתה על ידי הסובייטים, הדרך הצבאית עדיין קשה לעתים ועוברת באזורים נידחים ובתוליים. נסיעה על הדרך הצבאית מספקת נופים מרהיבים של נהרות על פניהם היא עוברת , עמקים פוריים והרים גבוהים ומרשימים.


  גודאורי ( gudauri)
  הכפר גודאורי נמצא על "הדרך הצבאית" ברום של 2200 מטרים כמעט. זהו כפר נופש על מורדות רכס ההרים הקווקאזי. בימי החורף זהו אתר סקי והלי-סקי, טיול מוסק באמצעות הליקופטר המאפשר מבט נדיר על ההרים הגבוהים וטייס בין פסגותיו. בימי
  הקיץ זהו בסיס נוח לטיולי טבע בהרים.


  קאזבגי (Kazbegi)
  העיירה השקטה קזבגי שוכנת במקום ציורי ואסטרטגי בצפון גיאורגיה, כ-10 קילומטרים מהגבול הרוסי. העיירה יושבת בתוך עמק מוקף בהרים גבוהים והיא משמשת לנקודת מוצא למטיילים המבקשים לטייל באזור. מכאן ניתן לראות היטב את הר קזבק המושלג, זהו הר געש רדום המכונה בפי הגיאורגים דווקא "הר הקרחון" בשל צחיחותו. מסורת מקומית מספרת שלכאן נקשר פרומותיאוס על ידי האלים משום שגנב מהם את האש במטרה להביאה אל האנושות.


  גורי (Gori)
  העיר גורי היא עיר עתיקה שנכבשה, נהרסה ונבנתה מספר רב פעמים. למרבה הצער, תקופת הכיבוש הסובייטי, הותירה בגורי מבנים כעורים אשר נטלו ממנה כל סממן לעתיקותה. כיום גורי היא עיר סתמית משהו ועם זאת כמעט כל מי שמבקר בגיאורגיה מגיע לכאן. הסיבה לכך היא העובדה שגורי היא עיר הולדתו של יוסיף ויסאריונוביץ' ג'וגאשווילי, הידוע יותר בשם סטלין. כצפוי, ניתן למצוא בעיר מוזיאון המתעד את ימי חייו מלידתו ועד מותו, את בית משפחתו הקטן השמור בחצרו של המוזיאון ואיך לא, פסל גדול של הרודן. הפסל אגב, הוסר בשנת 2011, בתמיכת רוב תושבי המקום.


  מערות אופליציחה (Uplistsikhe)
  עיר המערות אופליציחה היא אחד מן האתרים המיוחדים והמסקרנים ביותר בגיאורגיה. בשנת 1957 גילו כאן הארכיאולוגים עיר שלמה בסלע ומתחת לאדמה. כאשר הם הגיעו לכאן, ניתן היה לראות רק כמה פתחים של מערות, אך ככל שהתקדמה החפירה הם חשפו עדויות לעיר גדולה שבשיאה הגיעה ל 20,000 תושבים. נמצאו עדויות לכך שההתיישבות הראשונה במקום הייתה כבר לפני למעלה מ 3000 שנים. במאה הרביעית לפני הספירה שימשה העיר כמרכז פוליטי, תרבותי ודתי במשך יותר מ 700 שנים עד למאה הרביעית לספירה. מכאן הלכה העיר ושקעה אך שוב פרחה ושגשגה והגיעה לשיא פריחתה לפני כ 1000 שנים. כיום ניתן לראות באתר את השער הראשי, תיאטרון מהמאה ה-1, מקדש פגאני מהתקופה שקדמה לנצרות, מתחמי מגורים, כנסיות,מערכות ניקוז ועוד. אונסק"ו הכירה באתר זה כאתר מורשת עולמי בשל ייחודו ובעיקר בשל האופי האותנטי שבו השתמרו הממצאים.


  קוטאיסי (Kutaisi)
  קוטאיסי היא עיר ירוקה ויפה השוכנת לאורך שתי גדות נהר ריוני. זוהי העיר השנייה בגודלה בגיאורגיה ומקום מושבה של הקהילה היהודית הגדולה ביותר במדינה. עד לגל העלייה הגדול שבו עלו מרבית יהודי גיאורגיה לארץ, שכנו כאן למעלה מ 20,000 אלף איש. כיום חיות כאן משפחות בודדות של יהודים. מרכז החיים של הקהילה היהודית הוא ברובע היהודי והעתיק המכונה מצוואנה קוואווילה, שפירושו פרח ירוק. לאורך הרחוב המרכזי, המרוצף באבנים, נמצאים שלושה בתי כנסת והמפורסם שבהם הוא בית כנסת בן שתי קומות עם חזית מרשימה המזכירה את בית המקדש.


  גלאטי (Gelati)
  מנזר גלאטי, שפירושו מנזר הבתולה, שוכן על גבעה גבוהה ומיוערת וממנה ניתן לצפות על נופיו המרהיבים של האזור. זהו מתחם אשר נבנה בשנת 1106 על ידי המלך הגיאורגי דוד, הידוע בכינויי דוד הבנאי. שנים רבות שימשה במקום אקדמיה אשר הייתה למרכז האינטלקטואלי של גיאורגיה. מדענים, אנשי רוח, פילוסופים, תיאולוגים ואנשי מדע מפורסמים הגיעו לכאן ללמוד וללמד. תקופה זו הייתה הפתח לימים של פריחה ספרותית אשר הגיעה לשיאה בימיה של המלכה הנערצת תמר. קברו של המלך דוד, היוזם ובונה המקום, נמצא בכניסה הדרומית למנזר שעדיין פעיל. גם האקדמיה ממשיכה וקולטת תלמידים חדשים מידי שנה ופועלת כבית ספר תיאולוגי.


  בורג'ומי (Borjomi)
  בורג'ומי היא עיירת תיירות, נופש ומרפא הידועה בזכות המים המינראליים שלה, להם, כך אומרים, סגולות מרפא. העיר נוסדה בראשית המאה ה-19 לאחר שכמה חיילים רוסיים עקבו אחר רעש פכפוך המים וגילו מעין ממנו נובעים מים חמים. שמועה אודות סגולות המרפא של המים הביאו את הנציב העליון של הקווקאז לטרוח ולהביא לכאן את ביתו, קתרינה. משנרפאה ממחלתה, העניק למעיין את שמה "מעיין קתרינה". במקום הוקמה עיירת נופש אשר קרצה לעשירים ולאריסטוקרטים רוסים רבים. לאחר נפילתה של ברית המועצות פחת משמעותית זרם התיירים לכאן והעיירה ירדה מגדולתה. ואולם המלונות, המסעדות, המים המינראליים ומיקומה הנהדר בשמורת טבע יפהפייה הופכים אותה למקום אטרקטיבי לתיירים.


  באקוריאני (Bakuriani)
  העיירה באקוריאני ממוקמת באזור יפהפה בו ההרים הגבוהים מיוערים בצפיפות. בתקופה שבה גרוזיה הייתה חלק מברית המועצות, היה במקום אתר סקי שוקק חיים אך כיום מרבית התושבים מתפרנסים מחקלאות וחלקם מתיירות וחיים חיי כפר שלווים.

  מצודת חרטביצי (Khertvisi) מצודת חרטביצי היא אחת מן המצודות העתיקות ביותר בגיאורגיה והיא נבנתה לראשונה במאה השנייה לפסה"נ. על פי האגדה אלכסנדר מוקדון הרס אותה והחריבה, אך אין לכך כל ביסוס ארכיאולוגי או היסטורי. המצודה המרשימה הנראית היום נבנתה במאה ה-14 ובה ניתן לראות עד היום מנהרות מעבר המובילות ממנה אל ערוץ הנחל. האגדה מספרת שהמלכה הנערצת תמר ערכה תחרות בקרב בנאי הממלכה כדי לבחון מי בונה את המגדל הטוב ביותר. התחרות הצטמצמה לסתת אבן מוערך ולשולייתו. השוליה התעלה על אדונו וזה קפץ מן המגדל אל מותו. הוא שופד על הסכין שהייתה בחגורתו.


  מערות וארדזיה (Vardezia)
  מתחם המערות וארדזיה הוא אתר מרתק ויוצא דופן אשר נבנה על ידי המלך גיאורגי השלישי לפני כ 850 שנים. זוהי עיר שלמה, הבנויה בתוך הסלע לגובה של 13 קומות. האגדה מספרת שהשם ניתן למקום בעקבות אירוע שהתרחש בעת שהמלך חיפש את ביתו תמר. הוא שלח את בני המשפחה לתור אחריה ואז נשמע קולה מהמערות:: "אק ואר דזיה" (שפירושו – אני כאן דוד). מכאן דבק השם במקום ומאז הוא מכונה וארדזיה. משבגרה תמר, היא הפכה למלכה אהובה ונערצת. בימיה הפכה העיר למרכז דתי ורוחני אשר בו התגוררו כ 2000 נזירים. אלו היו ימי הזוהר של עיר המערות וארדזיה ובה שכנו 50 אלף איש! במערות ניתן לראות היום פרסקאות מרשימות, כנסיות, מבני מגורים ואפילו מנהרות אשר נחצבו מתוככי ההר ויוצאות אל הנהר.

   

   

  חפש טיול
  דלג על צור קשר

  יש לך שאלות נוספות ?

  השאר פרטים ואחד מיועצי הטיולים שלנו יחזור אליך
  checked
  דלג על מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?

  מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?


  • מסלולי טיול מלאים וגדושים

  • ימי טיול המנוצלים באופן מירבי

  • ללא סיורי בחירה בתשלום נוסף

  • קבוצות קטנות ואיכותיות

  • רמה גבוהה של שירותי תיירות

  • תמורה גבוהה ביחס למחיר

  • תכנון מוקפד על כל פרט

  • טיסות בחברות תעופה אמינות

  • הדרכה ברמה גיאוגרפית

  • בקרת איכות קבועה ומתמדת

  • ניסיון רב שנים עם אלפי מטיילים

  דלג על המסלולים שלנו דלג על בר ימין
  חיוג מהיר
  חיפוש טיולים
  חפש טיול
  עבור לתוכן העמוד