03-5163163

לייעוץ והזמנות התקשרו

03-5163163
  מידע למטייל אודות יעדי הטיולים המאורגנים ומקומות הביקור המרכזיים

  מידע למטייל - טיול מאורגן לארמניה

   

  על קצה המזלג אודות ערים ומקומות מרכזיים בהם נבקר במהלך הטיול המאורגן לארמניה 

   

   

  ירוואן (Yerevan)
  ירוואן, בירתה של ארמניה, היא העיר הגדולה והחשובה במדינה. ראשיתה עוד במאה השמינית לפני הספירה, עם בניינה של עיר מבצר בשם אריבוני. העיר נוסדה על ידי האשורים בשל מיקומה הגיאוגרפי האטרקטיבי. במהלך ההיסטוריה רבת השנים של העיר, היא נכבשה מספר רב של פעמים על ידי שליטים אשר זיהו את הפוטנציאל שבמיקומה. ירוואן שבה והפכה להיות בירת ארמניה כאשר ברית המועצות התפרקה והמשטר הסובייטי נגוז. על אף עתיקותה, הפכה ירוואן ברבות השנים לעיר מודרנית ותוססת, עם חיי לילה ותרבות עשירים. העיר, אשר שוכנת על גדותיו של נהר הרזדאן, היא עיר נעימה ומזמינה לתיירים. במרחק מתנוסס לו בגאווה מושא כיסופיהם של הארמנים – ערס מורשתם – הר האררט אשר היה חלק מן המולדת ההיסטורית וכיום נמצא בתורכיה.

   

  אצ'מיאדזין (Echmiadzin)
  פירוש השם אצ'מיאדזין הוא "התגלות" ולעיר יש חשיבות דתית עצומה לארמנים. זהו המקום אשר על פי הנצרות הארמנית התגלה ישו אל הקדוש גריגור הידוע בכינוי "גריגור המאיר" והוא שהנהיג את ארמניה להתנצרות המונית בשנת 301. בכך הפכו הארמנים לעם הראשון אשר קיבל עליו את הנצרות. באצ'מיאדזין, או בשמה הרשמי, ואראשפאט, יושב הקתוליקוס, הדמות הדתית הבכירה ביותר בכנסייה הארמנית ומי שעומד בראשה. המבנה החשוב ביותר בעיר הוא קתדראלת אצ'מיאדזין והיא נחשבת לקתדראלה העתיקה בעולם. זוהי כנסייה גדולה ומרשימה והיא נכנסה לרשימת הכבוד של אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בשנת 2000. במוזיאון הכנסייה ניתן לראות שרידים של הצלב האמיתי עליו נצלב ישו וחפצי קדושה נוספים. באצ'מיאדזין זכו שתי כנסיות נוספות להכרה על ידי אונסק"ו. כנסיית הקדושה גאינה וכנסיית הקדושה ריפסימה, שהן מעט מאוחרות יותר ונבנו במאה השביעית. הכנסיות הללו מנציחות שתי אחיות, אשר העדיפו למות מות קדושים ולא להמיר את דתן הנוצרית לפגאנית.


  עתיקות סוורתנותס (Zvartnots)
  האתר הארכיאולוגי של עתיקות סוורתנותס, הוא דוגמא ייחודית ויפהפייה לארכיטקטורה נוצרית- ארמנית קדומה. בשנת 2000, הכריזה אונסק"ו על קתדראלת סוורתנותס, יחד עם אצ'מיאדזין, על המקום כאתר מורשת עולמי. עתיקותיה של סוורתנותס התגלו בראשית המאה ה-20 ומן הממצאים נראה שהעיר, אשר הוקמה במאה ה -7, נפגעה קשות על ידי רעידת אדמה גדולה אשר פקדה את האזור במאה ה-10. פירוש שמה של העיר הוא "מלכי השמים" והמבנה המרשים והמפורסם ביותר שנמצא כאן היא הקתדראלה העגולה. על אף שהמבנה עומד בהריסותיו, ניתן לדמיין כיצד נראתה הכנסייה בימים טובים יותר בזכות העמודים המרשימים שנותרו כעדות אילמת למבנה העצום שהיתמר (ככל הנראה) לגובה של שלוש קומות!

   

  חור ויראפ (Khor Virap)
  חור ויראפ פירושו "החור העמוק" וזהו אתר חשוב לנוצרים הארמנים ומוקד עלייה לרגל. המקום קשור בסיפור מעניין אודות גריגור המאיר, אשר פעל בחצרו של המלך והיה מעוזריו. הוא החל להתעניין בנצרות, דת חדשה שטרם התפשטה בארמניה, התעניינותו זו הובילה להתנצרותו. המלך, טירדאת השלישי, אשר אסר על הפצת הנצרות, גילה כי גריגור המרה את פיו. גריגור הושלך אל הבור עמוק ללא מזון או משקה בתקווה שהפושע ימצא את מותו במהרה. כעבור 13 שנים, חלה המלך ובחלומו נתגלתה לו העובדה שרק גריגור יכול לרפאו. המלך ששלח לבדוק את ה"חור" נדהם לגלות שגריגור חי. בדיעבד נודע שאחת מחסידותיו נהגה להגיע מדי לילה ולהבריח אליו מים ומזון. כאשר התגשם החלום וגריגור ריפא את טירידאת, התנצר המלך ועמו העם הארמני כולו. המנזר ציורי ממש ונישא מעל מישור רחב ידיים, הנוף שנשקף מכאן מרהיב וגולת הכותרת היא הר האררט שנראה מכאן במלוא תפארתו.

   

  הכפר ארני (Areni)
  הכפר ארני שוכן על גדת נהר ארפא ונמצא בעמק הגפנים של ארמניה. הוא ידוע בעיקר בזכות תעשיית היין הנהדרת אשר התפתחה בו. המסורת המקומית מספרת על כך שנוח ובניו נטעו כאן את כרם הענבים הראשון לאחר המבול. את העובדה הזו כמובן לא ניתן היה לאשש או להפריך עד לפני חמש שנים, עת נערכה כאן חפירה ארכיאולוגית מרתקת אשר העלתה את ארני על מפת העולם ונתנה חותמת למסורת עתיקת השנים של ייצור היין. הארכיאולוגים גילו כאן גת בת 6100 שנים! ענבים ושאריות של יין מאותה תקופה ולקינוח גם סנדל עור בן לא פחות מ 5,500 שנים. התגליות הללו כשלעצמן מציתות את הדמיון ומעוררות את החשק לבקר בארני אך גם היין המשובח אשר הביא לפרסומו של האזור כולו הוא אבן שואבת לתיירים.

   

  נוראוונק (Noravank)
  מנזר נוראוונק הוא אחד מאתרי התיירות המרהיבים ביותר בארמניה. הוא שוכן בקניון יפה ודרמטי ולמולו מצוקים אדומים. אי אפשר להתכחש ליופיו של המנזר אך המיקום שבו הוא נבנה, הוא גולת הכותרת. פירוש השם נוראוונק הוא "מנזר חדש", מה שנכון היה לתקופה אשר בה הוא נבנה, לפני כמעט 800 שנים. מתחם המנזר מורכב למעשה ממספר מבנים כאשר המרשים שבהם הוא כנסיית סנט אסטווטסטין בעלת שתי הקומות. האדריכל הארמני המפורסם מומיק הוא שבנה אותה וזו הייתה האחרונה שביצירותיו. נואוונק שימש כמרכז רוחני במאות ה 13 וה 14 וכאן התקבלו החלטות חשובות אשר השפיעו על האזור כולו. כאן ישב הבישוף וגם בני משפחת האצולה אורבליאן.

   

  יגאגיס ( Yeghegis)
  יגאגיס הוא בית עלמין יהודי יוצא דופן. הוא התגלה במקרה בשנת 1996, כאשר הבישוף אברהם מקרטציאן יצא מן הכפר יגאגיס לכיוון הנחל כדי לחפש מים נקיים. באותו היום מפלס המים של הנחל היה נמוך ולעיניו התגלה מחזה מוזר: בית קברות בצבץ מן המים. הבישוף הסקרן החל לחקור את האזור ומצא מצבות נוספות עליהן ראה כיתוב מוזר אותו התקשה להבין. הוא התייעץ עם רופא שיניים שהכיר, וזה, שהיה יהודי, מיד זיהה את האותיות העבריות. הבישוף הנרגש החל לצלם את האתר ושלח את ממצאיו אל האוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר עונת חפירות שהתקיימה במקום התבהרה מציאות מרגשת – במקום זה הייתה  קהילה יהודית משגשגת במאות ה- 13 וה 14. זוהי עדות יחידה הפותחת צוהר לתקופה אלומה בתולדות יהודי ארמניה.


  ימת סוואן (Sevan)
  ימת סוואן היא ללא ספק אבן חן כחולה ומיוחדת, "הפנינה של ארמניה" נוהגים לכנותה. זהו האגם הגדול ביותר בארמניה ואחד מן האגמים הגבוהים בעולם. הוא נמצא ברום של 1900 מטרים מעל פני הים והוא ניזון מ 28 נחלים אשר נשפכים לתוכו. בימי הקיץ החמים הופך אגם סוואן לאתר תיירות ונופש להמוני אנשים, מקומיים ותיירים, אשר מגיעים לכאן כדי לבלות באחד מ 160 אתרי הנופש שלחופיו. סביב ימת סוואן ניתן למצוא מנזרים וכנסיות, אשר המפורסם ביותר הוא מנזר סבנבנק שבחופו הצפון – מערבי. המנזר נבנה על אי במקור אך בעקבות ניצול בלתי מושכל של המים על ידי תחנות כוח, ירד מפלס המים באגם באופן משמעותי  והאי הפך לחצי אי. העניין האקולוגי של אגם סוואן הוא נושא בוער והנושאים הסביבתיים הקשורים בו, לדוגמה, דג הטרוטה אשר הפך לאחד מסמליו של האגם, עולים לכותרות לעתים קרובות.


  הפארק הלאומי דיליז'אן (Dilijan)
  הפארק הלאומי דיליז'אן נמצא בצפון ארמניה והוא מכונה לעתים קרובות "שווצריה הקטנה". יערות עבותים של עצי אלון, אדר, אשור, אלה ועוד מכסים כ 94% משטחי השמורה. היערות הבתוליים מהווים בית למינים רבים של בעלי חיים: למעלה מ 100 מינים של ציפורים וכ 45 מינים של יונקים חיים כאן. בפארק ניתן למצוא גם שרידים ארכיאולוגיים של התיישבות קדומה, בתי קברות, כנסיות ומנזרים אך האתר המתויר ביותר בדיליז'אן הוא אגם פארז היפהפה, אשר נמצא בליבו של יער עבות ברום של 1400 מטרים מעל פני הים. העיירה הציורית דיליז'אן, הממוקמת בינות היערות העבותים של הפארק, מהווה אבן שואבת לאומנים ואנשי רוח, סופרים, במאים ויוצרים אחרים אשר מבקשים לנפוש ולקבל השראה במקום יפהפה זה.


  מנזר החפט (Haghpat)
  פירוש השם החפט הוא "חומה גבוהה" והוא נבנה במאה העשירית במתכונת של מנזרים ימי ביניימיים בארמניה. המנזר נבנה באמצע הדרך בין בסיס ההר לבין פסגתו לצרכי הגנה אך גם מטעמים סימבוליים. האדריכל ביקש לשוות למנזר משמעות של ענווה וצניעות כמתבקש לתפיסה הנזירית. במקומות שונים מתארים את המתחם הנזירי כיצירת מופת של ארכיטקטורה דתית בעלי סגנון ייחודי. לא מפליא אם כן שאונסק"ו בחר בשנת 1996 במנזר החפט ובמנזר הסמוך סנאהין, כאתרים בעלי מורשת עולמית. בימי הביניים שימש מתחם המנזר למרכז לימוד אשר משך אליו תלמידים רבים וכיום זהו אחד מאתרי התיירות בפופולאריים בארמניה.


  מנזר סנאהין (Sanahin)
  פירוש שמו של המנזר הוא: "ישן יותר" והוא מתייחס למנזר החפט החדש יותר אשר נמצא לא רחוק ממנו. תאריך הקמתו של המנזר אינו ידוע בוודאות אך ככל הנראה הוא נוסד בסמוך לזמן הקמתו של החפט. קשה להתעלם מהדמיון שבין שני המנזרים הן מבחינת הארכיטקטורה והן מבחינת המקום החשוב שהעניקו להם שליטי ארמניה במרוצת השנים. מלבד היותו מרכז רוחני, שימש מנזר סאנאהין גם כמרכז ללימודי רפואה ומדעים ובני אצולה רבים הגיעו לכאן בתקופות שונות, עליהם יכולים להעיד הקברים שבמקום.


  אלברדי (Alaverdi)
  אלברדי היא עיר עתיקה, בעלת היסטוריה עשירה ומוכרת גם בשמה הרשמי מאנס (Manes). היא שוכנת בסמוך לגבול עם גיאורגיה בתחתית קניון נחל דבד המרשים. העיירה מהווה מרכז כלכלי, תעשייתי ותעסוקתי חשוב בחבל לורי וידועה בגלל מכרות הנחושת שבה. העיר אשר הוקמה כעיר מכרה מציעה מעט אתרים תיירותיים אך היא משמשת בסיס נוח לטיולים בסביבה.

  אשטראק (Ashtarak)
  אשטראק היא אחת מן הערים העתיקות והחשובות בארמניה ובה כמה אתרים היסטוריים מרתקים. האתר המפורסם ביותר באשטראק היא הכנסייה העתיקה והצנועה קארמראבור. הכנסייה נבנתה במאה ה-7 והאגדה מספרת שהיא נבנתה כדי להנציח אחת משלוש אחיות אשר היו מאוהבות באותו הגבר - הנסיך סארגיס. האחיות היפות אהבו אחת את השנייה והיו נאמנות זו לזו. שתי האחיות הגדולות החליטו לשחרר את אחותן הצעירה ושמו קץ לחייהן בקפיצה אל התהום. הבכורה לבשה שמלה אדומה והשנייה לבשה שמלה כתמתמה, בצבע משמש. כאשר הדבר נודע לאחות הצעירה, היא לא יכלה לכבוש את צערה, לבשה שמלה לבנה וצללה לתהום והצטרפה לאחיותיה. סארגיס החליט להתנזר והוא הקים במקום שלוש כנסיות קטנות אשר מנציחות את הצבע של שמלותיהן. הכנסייה שהשתמרה בצורה הטובה ביותר היא קארמראבור, אשר משמעותה: אדמדמה. הכנסייה נבנתה כנראה במאה ה-7 ולצידה נמצאות אחיותיה הכנסייה המשמשית (כתמתמה) שנבנתה במאות ה 13-14 והכנסייה הלבנבנה, הקדומה מביניהן אשר נבנתה במאות ה 5-6. מבחינה תעשייתית ומסחרית ועיקר התעשייה בה מתמקדת בתעשיית המזון. אגדה מספרת ששלוש אחיות גרו באשטאראק ושלושתן התאהבו באותו הבחור, הנסיך סארגיס.


  אמברד (Amberd)
  מצודה אמברד שוכנת על מעין משולש מצוקי בגובה של 2300 מטרים מעל פני הים. משני צידיה יש הגנה טבעית – מצוקים דרמטיים ומן הצד השלישי חומה בצורה. פירוש השם אמברד הוא "מבצר בעננים" ואכן, בשל גובהה, המבצר מעוטר בעננים. אמברד היא אחת מן המצודות הפיאודליות הבודדות שנשתמרו בארמניה ומאז שנוסד נכבש ונהרס מספר פעמים. במקום ניתן למצוא מספר ממצאים היסטוריים כגון בית מרחץ מן התקופה הרומית, כנסייה וביצורים אך הנוף המרהיב אשר נשקף מן המצודה הוא גולת הכותרת של הביקור כאן.

  גארני (Garni)
  מקדש גארני הוא אחד מאתרי החובה בארמניה. הוא ממוקם בנקודה יפהפייה – על מישור מחודד מעל קניון גארני המפורסם. מיקומו המרהיב מספק לו הגנה טבעית משלושה עבריו והנופים ממנו מרשימים למדיי. מקדש גארני נבנה במתכונת הלניסטית על ידי המלך טירדאת במאה ה-3, והוקדש לאלת השמש מיטרה. באותם ימים הייתה ארמניה מושפעת מהדת הפרסית הקדומה וכן מן הדת הרומית, רק מאוחר יותר התנצר המלך טירדאת ויחד אתו, העם הארמני כולו. בסמוך למקדש, נבנה בית מרחץ יפה אשר בו ניתן לראות רצפת פסיפס מושקעת עם כתובת מעניינת: "עבדנו ולא שילמו לנו". לאחר התנצרותה של ארמניה נבנתה במקום גם כנסייה. במקום זה, סמוך למקדש, נרצח המלך טירדאת ובני משפחתו על ידי בני משפחה אחרים – חתנו ואחיינו.


  מנזר גגארד (Geghard)
  גגארד הוא מנזר מרשים ומיוחד אשר חלקו נחצב במערות בסלע וחלקו נבנה באבן. סביב המנזר פזורים צלבי אבן מעוטרים (חצ'קארים) ולידו נמצאים מפלי מים יפים המוסיפים לקסמו של המקום. ראשית ימיו של המקום מתוארכים לימים שקדמו לנצרות אך המבנה שנראה כיום נבנה לפני כ 1000 שנים. שמו הראשון של המנזר היה "מנזר המערות" אך הוא שונה ל"מנזר החנית". על פי המסורת הארמנית, במנזר זה נשתמרה החנית המקורית אשר באמצעותה ניקב חייל רומי את ריאתו של ישו, מיד בתום הצליבה. מנזר גגארט הפך לאחד מן המרכזים הרוחניים החשובים בארמניה והחנית שהוחזקה כאן במשך מאות רבות של שנים, נמצאת היום במוזיאון שבקתדראלת אצ'מיאדזין.

   

  חפש טיול
  דלג על צור קשר

  יש לך שאלות נוספות ?

  השאר פרטים ואחד מיועצי הטיולים שלנו יחזור אליך
  checked
  דלג על מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?

  מדוע לטייל מאורגן בחברת סביב העולם ?


  • מסלולי טיול מלאים וגדושים

  • ימי טיול המנוצלים באופן מירבי

  • ללא סיורי בחירה בתשלום נוסף

  • קבוצות קטנות ואיכותיות

  • רמה גבוהה של שירותי תיירות

  • תמורה גבוהה ביחס למחיר

  • תכנון מוקפד על כל פרט

  • טיסות בחברות תעופה אמינות

  • הדרכה ברמה גיאוגרפית

  • בקרת איכות קבועה ומתמדת

  • ניסיון רב שנים עם אלפי מטיילים

  דלג על המסלולים שלנו דלג על בר ימין
  חיוג מהיר
  חיפוש טיולים
  חפש טיול
  עבור לתוכן העמוד